Mærsk automatiserer milliard-platform med en million brugere - alt vil køre automatisk i 2022: "Det skal være som at booke en flybillet"

Interview: I løbet af det kommende år skal alle bookinger af en Mærsk-container foregå uden nogen menneskelig indblanding, lyder det fra den danske gigants Head of e-business, Carsten Frank Olsen. I dag håndteres godt 60 procent uden at medarbejderne skal godkende dem.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Mærsk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor A.P. Møller Mærsk 'langt fra' er tilfreds med, at 70 procent af container-bestillingerne sker digitalt
  • Se hvad der er hovedfokus for Mærsks Head of e-business, Carsten Frank Olsen.
863
4:30 min
Online-platformen Maersk.com håndterer 70.000 af den danske shippinggiagnts A.P. Møllers Mærsks kunder.

Derfor skal plaformen virke så gnidningsfrit som overhovedet muligt. Det er en opgave, som Carsten Frank Olsen har ansvaret for, som Head of e-business hos det danske konglomerat.

Maersk.com har godt en million brugere og omsætter for 136 milliarder kroner om året. Dermed er det selskabets største salgskanal.

“Langt størstedelen af de ordrer, der kommer ind på Maersk.com, er no touch. Vi har stadig nogle specielle produkter, hvor der er nogle inde over. Men hvis du booker en almindelig container med møbler fra Asien til Europa, så er der ikke nogle mennesker inde over den proces,” siger Carsten Frank Olsen til Computerworld.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS