Roblox er den nye dreng på børsen: Åbner sin første dag med at sende sin markedsværdi på himmelflugt

En nye tech-virksomhed har ramt den amerikanske børs, og har på sin første dag - uden ét eneste aktiesalg send sin kurs i vejret.

Artikel top billede

Den amerikanske udvikler af onlinespil Roblox er netop kommet på børsen i USA i går, onsdag. Det sker gennem en såkaldt direkte notering, hvor der ikke sælges aktier.

Prisen på aktien blev i begyndelsen af dagen sat til 45 dollar - knap 280 kroner. Det ville give koncernen en markedsværdi på 30 milliarder dollar - 186 milliarder kroner.

Det skriver Forbes.

Men da børsen lukkede var aktien steget til 69,47 dollar - en forøgelse på over 50 procent af referencekursen på de 45 dollar.

Det sendte ikke bare markedsværdien i vejret, men hævede også stifteren af Roblox Dave Bazsuckis formue med omkring 1,4 milliarder dollar. Dermed er han god for 4,2 milliarder dollar.

Roblox blev grundlagt i 1998 og er en spilplatform, der giver børn og teenagere - og en voksende demografi af unge voksne - værktøjerne til at opbygge deres egne spil, simuleringer og andre virtuelle oplevelser.

Disse spilskabere kan så tjene rigtige penge, når spillerne bruger platformens virtuelle valuta, Robux, på enten spillet eller nogle specielle genstande inden for dem.

Den forretning indbragte over 328 millioner dollar sidste år, og spillerne brugte over 30 milliarder timer på spil-stedet i 2020.

"Vi har en kæmpe vision for det firma, vi vil bygge," siger

Med den kapital, der skaffes ved offentliggørelse, siger Craig Donato, Roblox's CBO, at virksomheden sigter mod at ansætte flere, fortsætte sin internationale ekspansion og investere i flere oplevelser for sit publikum.

Gamefams administrerende direktør Joseph Ferencz, hvis firma udelukkende udvikler spil på Roblox, sagde i en e-mail, at børsnoteringen validerer platformens fremtidige vækst.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job