Roblox er den nye dreng på børsen: Åbner sin første dag med at sende sin markedsværdi på himmelflugt

En nye tech-virksomhed har ramt den amerikanske børs, og har på sin første dag - uden ét eneste aktiesalg send sin kurs i vejret.

Artikel top billede

Den amerikanske udvikler af onlinespil Roblox er netop kommet på børsen i USA i går, onsdag. Det sker gennem en såkaldt direkte notering, hvor der ikke sælges aktier.

Prisen på aktien blev i begyndelsen af dagen sat til 45 dollar - knap 280 kroner. Det ville give koncernen en markedsværdi på 30 milliarder dollar - 186 milliarder kroner.

Det skriver Forbes.

Men da børsen lukkede var aktien steget til 69,47 dollar - en forøgelse på over 50 procent af referencekursen på de 45 dollar.

Det sendte ikke bare markedsværdien i vejret, men hævede også stifteren af Roblox Dave Bazsuckis formue med omkring 1,4 milliarder dollar. Dermed er han god for 4,2 milliarder dollar.

Roblox blev grundlagt i 1998 og er en spilplatform, der giver børn og teenagere - og en voksende demografi af unge voksne - værktøjerne til at opbygge deres egne spil, simuleringer og andre virtuelle oplevelser.

Disse spilskabere kan så tjene rigtige penge, når spillerne bruger platformens virtuelle valuta, Robux, på enten spillet eller nogle specielle genstande inden for dem.

Den forretning indbragte over 328 millioner dollar sidste år, og spillerne brugte over 30 milliarder timer på spil-stedet i 2020.

"Vi har en kæmpe vision for det firma, vi vil bygge," siger

Med den kapital, der skaffes ved offentliggørelse, siger Craig Donato, Roblox's CBO, at virksomheden sigter mod at ansætte flere, fortsætte sin internationale ekspansion og investere i flere oplevelser for sit publikum.

Gamefams administrerende direktør Joseph Ferencz, hvis firma udelukkende udvikler spil på Roblox, sagde i en e-mail, at børsnoteringen validerer platformens fremtidige vækst.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job