Eksklusivt digital kunst solgt for 430 millioner

Endnu et digitalt kunstværk - i form af en såkaldt NFT - er blevet solgt på auktion. Prisen er tårnhøj - som kunstnerens egne forventninger til et stigende digitalt kunstmarked.

Artikel top billede

“Everydays - The First 5000 Days” er et digitalt værk af den amerikanske kunstner Mike Winkelmann, kendt som Beeple.

Det er en collage af 5.000 individuelle billeder, der blev lavet en om dagen i mere end tretten år. Og den samling er nu solgt på en auktion i det brtiske auktionshus Christie's for svimlende 70 millioner dollar - lidt over 430 millioner kroner.

Det skriver Reuters.

Salget af værket placerede Beeple blandt de tre mest værdifulde levende kunstnere, skriver Christie's i en tweet.

Arbejdet er i form af en ny type digitalt aktiv; en NFT'er - som er et værktøj til at verficere en digital genstands ægthed og tilhørsforhold. NFTer er blevet en stor ting inden for de seneste måneder som en populær teknologi til at sælge digital kunst.

Markedet for NFT'er er steget de seneste måneder, da entusiaster og investorer bruger ekstra opsparing til at købe varer, der findes online.

Sidste måned solgte et 10-sekunders videoklip med et billede af en faldet Donald Trump, også af Beeple, for 6,6 millioner dollars på en NFT-markedsplads kaldet Nifty Gateway.

Og i denne uge solgte Twitters CEO Jack Dorsey det første offentliggjorte tweet nogensinde som en NFT.

”Uden NFT'erne var der legitimt ingen måde at indsamle digital kunst på," sagde Beeple, der fremstiller ærbødig digital kunst på temaer som teknologi, velstand og amerikansk politik.

På spørgsmålet om, hvad han syntes om buddene på flere millioner dollar, sagde den 39-årige grafiske designer, at han var tom for ord.

"Jeg ved det ikke ... måske kan du sætte en emoji i historien," lød det. "Det er så vanvittigt."

For NFT'er er kunstnerens royalty fastlåst i kontrakten: Beeple modtager 10 procent af provisionen hver gang NFT skifter hænder efter det første salg.

”Jeg tror virkelig, at dette vil blive betragtet som det næste kapitel i kunsthistorien,” sagde Beeple.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo