Derfor gik det galt: Apples seneste flop var dødfødt fra begyndelsen

ComputerViews: Apple har nu taget livet af HomePod, der var selskabets store højttaler-satsning. Få forklaringen på, hvorfor det gik galt, og hvorfor højttaleren fra begyndelsen har virket som et næsten uundgåeligt flop.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få forklaringen på, hvorfor Apple nu dropper Homepod-højttaleren
  • Få indsigt i, hvorfor det har virket som et næsten uundgåeligt flop
  • Få et bud på, hvad Apple skal gøre, hvis selskabet vil have succes på højttaler-markedet i fremtiden
1.169
6 min
ComputerViews: Har du prøvet at stå i en Apple-butik i udlandet, så har du givetvis også bemærket, hvordan dyre produkter går som varmt brød.

Stiller du dig i et hjørne af butikken, vil du kunne iagtage, hvordan en hær af travle ekspedienter i blå Apple t-shirts nærmest løber i pendulfart mellem lageret og butikken for at hente Macooks, iPhones og andre dyre produkter til en næsten umættelige strøm af kunder.

Derfor var min overraskelse også stor, da jeg for knap tre år siden trådte ind i en Apple Store i den amerikanske by Charleston i South Carolina.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job