Forud for kontroversiel iOS 14-opdatering: Franske myndigheder kan stikke kæp i hjulet for Apples privacy-planer

De franske myndigheder er på trapperne med foreløbig afgørelse, som kan få konsekvenser for Apples planer om at gøre livet sværere for online annoncører.

Artikel top billede

De franske konkurrencemyndigheder er på vej med en foreløbig afgørelse, der kan få konsekvenser for Apples planer om at gøre det svære at indhente data om iPhone-brugere.

Det skriver det amerikanske medie Bloomberg.

Ændringerne forventes at blive impementeret med en kommende opdatering af Apples iPhone-styrestemet, iOS 14, og de kan blandt andet få store konsekvenser for Facebook og andre virksomheder, der afhængige af at købe eller sælge annonceringer.

Læs også: Mark Zuckerberg i hårdt angreb på nye privacy-tiltag i iOS 14: ”Apple er nu en af vores største konkurrenter”

Med opdateringen til iOS 14 vil Apple kræve, at brugerne skal give deres eksplicitte tilsagn til, at Facebook og andre apps kan få til lov at tracke brugerne.

Det betyder, at det bliver sværere at sælge ekstremt målrettede annoncer, hvilket er en særdeles lukrativ forretning for Facebook.

Ingen bøder i denne omgang

Ifølge Bloomberg har de franske konkurrencemyndigheder ikke færdiggjort sin undersøgelse, og der vil ikke blive udstedt en bøde.

I midlertidig vurderer Bloomberg, at det er sandsynligt, at konkurrencemyndighederne vil tvinge Apple til at sætte sine planer på pause eller kræve at Apple indgår i forhandlingerne med annonce-branchen.

Læs også: Margrethe Vestager melder sig ind i privacy-kampen mellem Apple og Facebook: Alle apps skal behandles lige

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job