Forud for kontroversiel iOS 14-opdatering: Franske myndigheder kan stikke kæp i hjulet for Apples privacy-planer

De franske myndigheder er på trapperne med foreløbig afgørelse, som kan få konsekvenser for Apples planer om at gøre livet sværere for online annoncører.

Artikel top billede

De franske konkurrencemyndigheder er på vej med en foreløbig afgørelse, der kan få konsekvenser for Apples planer om at gøre det svære at indhente data om iPhone-brugere.

Det skriver det amerikanske medie Bloomberg.

Ændringerne forventes at blive impementeret med en kommende opdatering af Apples iPhone-styrestemet, iOS 14, og de kan blandt andet få store konsekvenser for Facebook og andre virksomheder, der afhængige af at købe eller sælge annonceringer.

Læs også: Mark Zuckerberg i hårdt angreb på nye privacy-tiltag i iOS 14: ”Apple er nu en af vores største konkurrenter”

Med opdateringen til iOS 14 vil Apple kræve, at brugerne skal give deres eksplicitte tilsagn til, at Facebook og andre apps kan få til lov at tracke brugerne.

Det betyder, at det bliver sværere at sælge ekstremt målrettede annoncer, hvilket er en særdeles lukrativ forretning for Facebook.

Ingen bøder i denne omgang

Ifølge Bloomberg har de franske konkurrencemyndigheder ikke færdiggjort sin undersøgelse, og der vil ikke blive udstedt en bøde.

I midlertidig vurderer Bloomberg, at det er sandsynligt, at konkurrencemyndighederne vil tvinge Apple til at sætte sine planer på pause eller kræve at Apple indgår i forhandlingerne med annonce-branchen.

Læs også: Margrethe Vestager melder sig ind i privacy-kampen mellem Apple og Facebook: Alle apps skal behandles lige

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College