VW vil overhale Tesla ved at blive Europas næststørste software-selskab

VW opruster og regnes med at tage teten på elbilsmarkedet allerede i 2022.

Artikel top billede

Mens bil- og teknologivirksomheden Tesla har gjort sit til at disrupte den etablerede bilbranche, synes i hvertfald en af de etablerede spillere at kunne give igen.

Det lyder vurderingen fra analysehuset UBS, som estimerer, at tyske Volkswagen vil kunne matche Tesla på styksalget inden udgangen af 2022.

Efterfølgende står Tesla til at blive overhalet, når VW ifølge analytikerne vil producere 300.000 flere biler end Tesla en gang i 2025.

Det skriver CNN Business.

Kun overgået af SAP

Skiftet betyder dog ikke at Volkswagen alene vil investere i produktionskapacitet. Volkswagen CEO Herbert Diess indrømmer overfor mediet at Tesla har en stor føring på softwaren, hvilket vil imødekommes med at ansætte 6.500 it-specialister over de kommende fem år.

En satsning der vil gøre VW-gruppen til europas næstestørste software-selskab.

”Tesla handler ikke kun om elbiler. Tesla er yderst stærke på software. De kører vitterligt bilen ’as a device’. De gør også store fremskridt på det selvkørende område. Men ja… vi vil altså udfordre dem,” lover han overfor mediet.

Læs også: Akut mangel på chip tvinger verdens største bil-producenter til at drosle ned for produktionen af biler

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S