VW vil overhale Tesla ved at blive Europas næststørste software-selskab

VW opruster og regnes med at tage teten på elbilsmarkedet allerede i 2022.

Artikel top billede

Mens bil- og teknologivirksomheden Tesla har gjort sit til at disrupte den etablerede bilbranche, synes i hvertfald en af de etablerede spillere at kunne give igen.

Det lyder vurderingen fra analysehuset UBS, som estimerer, at tyske Volkswagen vil kunne matche Tesla på styksalget inden udgangen af 2022.

Efterfølgende står Tesla til at blive overhalet, når VW ifølge analytikerne vil producere 300.000 flere biler end Tesla en gang i 2025.

Det skriver CNN Business.

Kun overgået af SAP

Skiftet betyder dog ikke at Volkswagen alene vil investere i produktionskapacitet. Volkswagen CEO Herbert Diess indrømmer overfor mediet at Tesla har en stor føring på softwaren, hvilket vil imødekommes med at ansætte 6.500 it-specialister over de kommende fem år.

En satsning der vil gøre VW-gruppen til europas næstestørste software-selskab.

”Tesla handler ikke kun om elbiler. Tesla er yderst stærke på software. De kører vitterligt bilen ’as a device’. De gør også store fremskridt på det selvkørende område. Men ja… vi vil altså udfordre dem,” lover han overfor mediet.

Læs også: Akut mangel på chip tvinger verdens største bil-producenter til at drosle ned for produktionen af biler

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S