Myndigheder frikender Apple forud for kontroversiel opdatering

De franske myndigheder vil alligevel ikke forsøge at bremse centrale funktioner i Apples kommende iOS-opdatering. I stedet vil konkurrencemyndighederne åbne en sag mod Apple for at undersøge den kontroversielle opdatering nærmere.

Artikel top billede

Apple undgår i første omgang vidtrækkende konsekvenser for centrale dele af den kommende iOS 14 opdatering.

Det franske konkurrencemyndigheder har nemlig foreløbigt frikendt selskabet, og kommer derfor ikke til at bremse udrulningen.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Apple er kommet i søgelyset fordi man med den kommende opdatering af Apples iPhone-styrestemet, iOS 14, vil begrænse annoncørernes muligheder for at indhente data om iPhone-brugerne.

Læs også: Forud for kontroversiel iOS 14-opdatering: Franske myndigheder kan stikke kæp i hjulet for Apples privacy-planer

Ændringerne kan blandt andet få store konsekvenser for Facebook og andre virksomheder, der er afhængige af at købe eller sælge annonceringer.

Frygten hos Apple var, at de franske myndigheder ville forsøge at bremse planerne om de nye tiltag indtil man havde hørt annoncørerne i sagen.

Men med den foreløbige afgørelse har man altså ikke tænkt sig at spænde ben for Apples udrulning af de nye funktioner. Myndighederne kommer dog fortsat til at gå videre med planerne om at åbne en formel sag mod Apple.

Læs også: Mark Zuckerberg i hårdt angreb på nye privacy-tiltag i iOS 14: ”Apple er nu en af vores største konkurrenter”

Med opdateringen til iOS 14 vil Apple kræve, at brugerne skal give deres
eksplicitte tilsagn til, at Facebook og andre apps kan få til lov at
tracke brugerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job