Morgen-briefing: Kongehuset holder sit første virtuelle statsråd nogensinde / Snapchat investerer i tysk e-handel / Google fjerner tre milliarder ondsindede annoncer om året

Morgen-briefing: Kongehuset holder sit første virtuelle statsråd nogensinde / Snapchat investerer i tysk e-handel / Google fjerner tre milliarder ondsindede annoncer om året

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

God morgen og velkommen til Computerworlds morgen-briefing. Ved nyhedsroret er Niels de Boissezon.

Går du på opdagelse i Computerworlds hjemmeside i dag, vil du bemærke, at det er blevet markant lettere at prøve Computerworlds Premium-univers af – uden binding eller kredikort.

Se hvordan du kommer i gang med Premium Intro her.

Kongehuset holder sit første virtuelle statsråd nogensinde

H.M. Dronningen afholdte 16. marts det første virtuelle statsråd i rigets historie.

Fra Statsrådsalen på Christiansborg Slot kunne dronningen sammen med H.K.H Kronprins Frederik ved sin side holde det virtuelle møde med landets ministre.

Ved det netop afholdte råd var over 250 sager på dagsordenen, mod normalt omkring 100. Det skyldes at en stribe statsråd er blevet aflyst. Sædvanligvis afholdes statsråd omtrent hver anden måned.

Snap investerer i tysk e-handel

Virksomheden bag det sociale medie Snapchat køber sig en fod indenfor det tyske nethandel.

Det sker med opkøbet af den Berlin-baserede Fit Analytics, en it-virksomhed der hjælper brugere med at shoppe tøj på nettet der passer i størrelsen.

Omfattet af købsbeløbet er ikke oplyst, men er ifølge finansmediet CNBC en del af en langsigtet plan, der skal bringe mere e-handel og in-app køb til Snapchats platform.

Google fjerner tre milliarder ondsindede annoncer om året

Hvert evige minut igennem hele 2020 har søge- og annoncegiganten Google fjernet 6.000 annoncer med skadeligt indhold – svarende til hele 3,1 milliarder skadelige annoncer på et år.

Det svarer til 15 procent flere end i 2019, i et år, hvor coronavirus har givet svindlere lejlighed til at vildlede og fuske. Af de 3,1 milliarder fjernede annoncer, havde 99 millioner relation til Covid-19.

Det fremgår af selskabets årlige ’Ads Safety Report’.

“Der foregår en daglig kamp under overfladen, hvor svindlere med alle midler forsøger at svindle helt almindelige internetbrugere. Vi skal sikre, at folk ikke bliver mødt af de her vildledende og skadelige reklamer - eller spam og phishing. Den opgave er kun blevet større i det seneste år, hvor internettrafikken og webhandlen har nået hidtil usete højder”, siger Jesper Vangkilde, kommunikationschef for Google i Danmark.

Nokia vil halvere 5G strømforbrug i basestationer

Under de stadig flere 5G-mobilmaster, er basestationer, der kræver strøm – snedig Nokia-teknologi vil dog gøre det mere grønt ar anvende det lynhurtige mobilnetværk.

Næste generation af integrerede chips til basestationer giver mobilinfrastruktur-selskabet Nokia forhåbning om at kunne halvere strømforbruget af disse inden udgangen af 2023.

Selskabet erklærede målsætning er at forpligte sig på at forebygge klimaforandringer og nulemissioner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse