Bog: Fra underskudsgivende boghandel til global mastodont

11. maj udkommer Bloomberg-journalisten Brad Stones længe ventede Amazon Unbound: Jeff Bezos and the Invention of a Global Empire om en onlinedreven magtfaktor, der glæder forbrugere verden over – og får butiksliv og lokalsamfund til at ryste i bukserne.

Artikel top billede

De fleste ansatte i Wall Streets investeringshuse arbejder hårdt i årevis, og deres livsbane følger ofte en fast skabelon.

Hvis ikke de falder om med et slagtilfælde, trækker de sig før eller siden tilbage til en luksusvilla i The Hamptons eller i bekvem afstand fra golfbanen i Florida. Eventuelt en kombination.

Det kunne Jeff Bezos også se frem til.

Men i stedet stiftede den unge hedgefond-direktør det, der i dag er en verdens mest værdifulde virksomheder og kan af egen lomme købe The Hamptons eller en god bid af Florida, hvis han skulle få lyst.

Historien om Amazon er efter enhver tænkelig målestok fuldkommen vild og fortælles i sin helhed af Brad Stone i Amazon Unbound: Jeff Bezos and the Invention of a Global Empire, der udkommer 11. maj.

Bezos lagde som bekendt fra som selvstændig med en ganske spæd og i mange år massivt underskudsgivende webboghandel.

Men i dag ejer han verdens største onlineforretning og har fingrene i alt fra avisdrift til cloudcomputing og rumfart.

Udtrykt på moderne business-jargon har Bezos – og Amazon – disruptet store dele af det eksisterende erhvervsliv og givet forbrugere verden over nem adgang til et vareudvalg uden historisk sidestykke.

Andre vil derimod fremhæve, at koncernen har samme charmerende effekt på butiksliv, lønmodtagerrettigheder og lokalsamfund som et hangarskib for fuld damp gennem en lystbådehavn.

Det kan man læse meget mere om i Amazon Unbound: Jeff Bezos and the Invention of a Global Empire, og man er efter alt at dømme i kompetente hænder.

Bloomberg-redaktøren Brad Stone har trods alt tidligere skrevet en række bøger om Silicon Valley foruden den hidtil bedste bog om Amazon – The Everything Store, fra 2013 – som man med rimelighed må formode, at han bygger videre på i sin kommende udgivelse.

Titel: Amazon Unbound: Jeff Bezos and the Invention of a Global Empire. Forfatter: Brad Stone

Annonce

KMD A/S

Partner Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec