Dansk software-komet går på børsen: Cloudbaseret compliance-platform stiler mod voldsom vækst

Det danske SaaS-selskab Impero går nu på First North for at hente kapital til drømmene om 50 procents årlig vækst. Compliance-platformen har allerede en sværm af prominente kunder.

Artikel top billede

Rikke Stampe Skov, administrerende direktør i Impero. Foto: Carsten Lundager

Danske Impero, der tilbyder en cloudbaseret compliance-platform, går nu på First North for at hente 40 millioner kroner i kapital til at realisere planer om årlig vækst på 50 procent de kommende to år. Det skriver Børsen.

Impero, som har tidligere Microsoft-direktør Jørgen Bardenfleth som formand, har en tredjedel af C25-indexet samt flere kæmpemæssige tyske selskaber som kunder - heriblandt verdens største bilproducent Volkswagen.

“Alle selskaber bliver mødt med at have styr på GDPR. Det næste er, at de skal rapportere på miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige forhold. Alle de ting vælter ind over selskaberne, og vi har ikke set det sidste,” siger Rikke Stampe Skov, administrerende direktør i Impero.

Den nye kapital skal bruges til øget vækst i især Tyskland, Østrig og Schweiz.

En yderligere kapitaltilførsel er nødvendig for at nå ud i resten af verden.

Impero er værdiansat til 155 millioner kroner forud for børsnoteringen.

Det blev stiftet i 2013, har cirka 90 kunder og 25 ansatte. Selskabet holder til i Aabyhøj ved Aarhus.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S