Skattevæsenet har hevet millioner af kroner hjem i moms fra udenlandske e-butikker ved at nærstudere dine kortbetalinger - nu fortsætter indsatsen

Danskerne handler stort ind i udenlandske netbutikker, som i mange tilfælde betaler for lidt i moms af salget. Men skattevæsenet har stor succes med at kradse pengene ind ved at nærstudere danskernes kortbetalinger, så nu fortsætter indsatsen.

Artikel top billede

Den danske statskasse er jo i sandhed blevet lænset for milliarder af kroner af udlændinge godt hjulpet af lemfældig kontrol i skattevæsenet. Det er en tragisk historie … men nu er der til gengæld også godt nyt fra den kant.

Desværre er det ikke beløb i samme størrelsesorden, men 139 millioner kroner er da også en slags penge. Og der er flere på vej.

Skattestyrelsen har nemlig haft succes med at hive de 139 millioner kroner hjem i form af momskontrol med udenlandske netbutikker for deres salg til os danskere i årene 2016-18.

Kontrollen er foregået ved at nærstudere vores betalinger til butikkerne.

Oplysningerne stammer fra vores pengeinstitutter, og det er en metode, som Skattestyrelsen har godkendt.

Nu har styrelsen godkendt, at der også skal kontrolleres for manglende moms for salg foretaget i 2019 og 2020, fremgår det af en pressemeddelelse.

“Netbutikkerne har haft en så stor omsætning, at de enten burde have momsregistreret sig i Danmark eller har været registreret, men angivet for lidt dansk moms. Derfor har vi sendt regninger og vejledt om reglerne, så de også fremadrettet angiver og betaler den moms til Danmark, som de skal", siger Johnny Schaadt Hansen, underdirektør i Skattestyrelsen

Skattevæsenets kontrol viser, at der ikke er tale om systematisk svindel med moms, men at de udenlandske netbutikker mangler overblik over, hvor meget de skal betale i moms og til hvilke lande.

Skal betale moms

En udenlandsk netbutik skal betale dansk moms, hvis den har solgt varer ved fjernsalg eller elektronisk leverede ydelser, som for eksempel streaming og download af musik, over en vis beløbsgrænse om året til danske forbrugere.

Betalingskortoplysningerne giver et tydeligt fingerpeg om de udenlandske netbutikkers salg til danske forbrugere.

Derfor kan Skattestyrelsen kontrollere, om netbutikkerne er forpligtet til at momsregistrere sig og har opgivet korrekt moms ved at sammenligne deres momsangivelser med betalingskortoplysningerne.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS