Undersøgelse: Apples omstridte betalingskort frikendes for kønsdiskrimination

En amerikansk myndighed frikender nu Apple og Goldman Sachs kreditkort, Apple Card, for at beskyldninger om diskrimination.

Artikel top billede

Apples betalingskort Apple Card blev sidste år beskyldt for anvende en kreditvurderings algoritme, der er diskriminerende mod kvinder.

Det var blandt andet den danske udvikler David Heinemeier Hansson og selveste Apple-stifteren Steve Wozniak, der mente, at der lå diskrimination til grund for, at deres ægtefæller fik ringere kreditvurderinger end dem selv.

Men ifølge erhvervsmediet Bloomberg har en undersøgelse fra myndigheden New York State Department of Financial Services (NYSDFS) konkluderet, at den eller de algortimer som Apple Card bruger til kreditvurderinger ikke er kønsdiskriminerende.

Læs også: Dansk rigmand bag shitstorm mod Apple Card: Nu skal algoritmen undersøges

Kunne identificere årsagen

Apple Card er lanceret i samarbejde med investeringsbanken Goldman Sach, og det er også den amerikanske bank, der er ansvarlig for kreditvurderingerne.

NYSDFS har modtaget flere klager over Apple Card, og de amerikanske myndigheder har anmodet Goldman Sachs om en forklaring på de enkelte kreditvurderinger, der lå til grund for klagen.

”I hvert tilfælde var banken i stand til at identificere de faktorer, der har ført til beslutningen om kreditvurderingen,” lyder det i rapporten fra NYSDFS, hvor det konkluderes at ingen af de faktorer, der har ført til vurderingen var ulovlige eller i strid med Goldman Sachs egen kredit-politik.

NYSDFS påpeger også, at det ikke er sådan, at to ægtefæller nødvendigvis får samme kreditvurdering.

Der kan ifølge myndigheden være en lang række legitime forklaringer på, at det ikke tilfældet. Det kan eksempelvis afhænge af forskelle i de to personers persons kredit-historik eller gæld.

Den amerikanske myndigheds vurdering bygger blandt andet på en statistisk analyse af knap 400.000 personer fra New York, der havde ansøgt om et kreditkort.

Læs også: Dansk it-rigmands angreb på Apple afslører it-branchens ømme punkt: ”Hvordan kan vi vide, at der ikke er problemer med machine-learning algoritmer, når ingen kan oplyse, hvordan de fungerer”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS