Store prisstigninger kan være på vej til 2,5 millioner danske bredbåndskunder

Store prisstigninger på bredbånd kan være undervejs. En undersøgelse af fiberselskabernes engrospriserne viser, at prisloftet står til at blive hævet markant for indholdsudbyderne. Og den ekstraregning vil formentlig ende hos slutkunden.

Artikel top billede

(Foto: Finaleyes / Finaleyes Peter Theglev)

Internetforbindelser kan ende med at blive markant dyrere i fremtiden for de 2,5 millioner danske bredbåndskunder.

Det skriver Finans.

Erhvervsstyrelsen er i øjeblikket i færd med at udføre en revision af de engrospriser, som eksempelvis Telenor, Boxer, Nuuday og Fastspeed betaler til fiberleverandørerne TDC, Norlys, Ewii og Fibia.

De fire fiberselskaber har nemlig budt ind med fremtidige engrospriser, der eksempelvis lægger op til, at prisloftet på fiber hæves med op til 65 procent.

For bredbånd via kabel-tv lyder prisloftet på 134 procent.

Disse hævede engrospriser vil senere ende med at afspejle sig på slutkundens regning, lyder det fra John Strand, administrerende direktør i Stand Consult.

"Hvis prisplanerne bliver, som de udspil der er lagt frem, kommer det til at betyde en gennemsnitlig prisstigning på op til 100 kr. om måneden for alle bredbåndskunder," siger han til mediet.

Dette er en vurdering, som Jens Raith, topchef i lavprisselskabet Fastspeed, er enig i.

Han siger til Finans, at konkurrencen på markedet gør, at der kun er forbrugerne tilbage til at betale, mens at bredbåndsselskaberne vil score kassen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S