Store prisstigninger kan være på vej til 2,5 millioner danske bredbåndskunder

Store prisstigninger på bredbånd kan være undervejs. En undersøgelse af fiberselskabernes engrospriserne viser, at prisloftet står til at blive hævet markant for indholdsudbyderne. Og den ekstraregning vil formentlig ende hos slutkunden.

Artikel top billede

(Foto: Finaleyes / Finaleyes Peter Theglev)

Internetforbindelser kan ende med at blive markant dyrere i fremtiden for de 2,5 millioner danske bredbåndskunder.

Det skriver Finans.

Erhvervsstyrelsen er i øjeblikket i færd med at udføre en revision af de engrospriser, som eksempelvis Telenor, Boxer, Nuuday og Fastspeed betaler til fiberleverandørerne TDC, Norlys, Ewii og Fibia.

De fire fiberselskaber har nemlig budt ind med fremtidige engrospriser, der eksempelvis lægger op til, at prisloftet på fiber hæves med op til 65 procent.

For bredbånd via kabel-tv lyder prisloftet på 134 procent.

Disse hævede engrospriser vil senere ende med at afspejle sig på slutkundens regning, lyder det fra John Strand, administrerende direktør i Stand Consult.

"Hvis prisplanerne bliver, som de udspil der er lagt frem, kommer det til at betyde en gennemsnitlig prisstigning på op til 100 kr. om måneden for alle bredbåndskunder," siger han til mediet.

Dette er en vurdering, som Jens Raith, topchef i lavprisselskabet Fastspeed, er enig i.

Han siger til Finans, at konkurrencen på markedet gør, at der kun er forbrugerne tilbage til at betale, mens at bredbåndsselskaberne vil score kassen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S