Store prisstigninger kan være på vej til 2,5 millioner danske bredbåndskunder

Store prisstigninger på bredbånd kan være undervejs. En undersøgelse af fiberselskabernes engrospriserne viser, at prisloftet står til at blive hævet markant for indholdsudbyderne. Og den ekstraregning vil formentlig ende hos slutkunden.

Artikel top billede

(Foto: Finaleyes / Finaleyes Peter Theglev)

Internetforbindelser kan ende med at blive markant dyrere i fremtiden for de 2,5 millioner danske bredbåndskunder.

Det skriver Finans.

Erhvervsstyrelsen er i øjeblikket i færd med at udføre en revision af de engrospriser, som eksempelvis Telenor, Boxer, Nuuday og Fastspeed betaler til fiberleverandørerne TDC, Norlys, Ewii og Fibia.

De fire fiberselskaber har nemlig budt ind med fremtidige engrospriser, der eksempelvis lægger op til, at prisloftet på fiber hæves med op til 65 procent.

For bredbånd via kabel-tv lyder prisloftet på 134 procent.

Disse hævede engrospriser vil senere ende med at afspejle sig på slutkundens regning, lyder det fra John Strand, administrerende direktør i Stand Consult.

"Hvis prisplanerne bliver, som de udspil der er lagt frem, kommer det til at betyde en gennemsnitlig prisstigning på op til 100 kr. om måneden for alle bredbåndskunder," siger han til mediet.

Dette er en vurdering, som Jens Raith, topchef i lavprisselskabet Fastspeed, er enig i.

Han siger til Finans, at konkurrencen på markedet gør, at der kun er forbrugerne tilbage til at betale, mens at bredbåndsselskaberne vil score kassen.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network