Store prisstigninger kan være på vej til 2,5 millioner danske bredbåndskunder

Store prisstigninger på bredbånd kan være undervejs. En undersøgelse af fiberselskabernes engrospriserne viser, at prisloftet står til at blive hævet markant for indholdsudbyderne. Og den ekstraregning vil formentlig ende hos slutkunden.

Artikel top billede

(Foto: Finaleyes / Finaleyes Peter Theglev)

Internetforbindelser kan ende med at blive markant dyrere i fremtiden for de 2,5 millioner danske bredbåndskunder.

Det skriver Finans.

Erhvervsstyrelsen er i øjeblikket i færd med at udføre en revision af de engrospriser, som eksempelvis Telenor, Boxer, Nuuday og Fastspeed betaler til fiberleverandørerne TDC, Norlys, Ewii og Fibia.

De fire fiberselskaber har nemlig budt ind med fremtidige engrospriser, der eksempelvis lægger op til, at prisloftet på fiber hæves med op til 65 procent.

For bredbånd via kabel-tv lyder prisloftet på 134 procent.

Disse hævede engrospriser vil senere ende med at afspejle sig på slutkundens regning, lyder det fra John Strand, administrerende direktør i Stand Consult.

"Hvis prisplanerne bliver, som de udspil der er lagt frem, kommer det til at betyde en gennemsnitlig prisstigning på op til 100 kr. om måneden for alle bredbåndskunder," siger han til mediet.

Dette er en vurdering, som Jens Raith, topchef i lavprisselskabet Fastspeed, er enig i.

Han siger til Finans, at konkurrencen på markedet gør, at der kun er forbrugerne tilbage til at betale, mens at bredbåndsselskaberne vil score kassen.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S