GN Audio vil ansætte hundredevis af it-udviklere – størstedelen i Danmark: “Vi kigger efter talent - ikke efter billig arbejdskraft”

Danske GN Store Nord skal ansætte hundredevis af it-udviklere, der skal hjælpe med at udvikle en række nye produkter.

Artikel top billede

(Foto: Jesper Edvardsen - CONTINEO / Jesper Edvardsen - CONTINEO)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvor de mange nye it-medarbejdere skal være placeret
  • Hvilke områder GN kommer til at satse på i fremtiden
  • Hvorfor langt størstedelen af de nye it-medarbejdere bliver ansat i Danmark
651
3:15 min
I løbet af de kommende måneder skal GN Audio ansætte omkring 200 it-medarbejdere, hvor halvdelen kommer til at sidde i Danmark.

Fokus bliver særligt på udvikling af nye produkter, efter det seneste år med stort fokus på hjemmearbejde, har givet vind i sejlene hos den danske lydgigant.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef for It Operations i Cyberdivisionen i Forsvarsministeriet Materiel- og Indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil