Google på vej med nye features i Google Maps: Nu vil du snart kunne se mest miljøvenlige rute

Google arbejder på en række nye features i Google Maps, hvor brugerne nu blandt andet vil kunne se den mest miljøvenlige rute og få hjælp til indendørs navigation.

Artikel top billede

Google er i gang med at forberede en række nye features i Google Maps, som vil blive lanceret løbende over den kommende tid.

Blandt de nye løsninger er blandt andet muligheden for at blive præsenteret for den mest miljøvenlige rute til et ønsket mål.

Her vil Google Maps vurdere og udpege den rute, der kræver mindst brændstof.

Tager en miljøvenlig rute nogenlunde samme tid at køre som en alternativ rute, vil Google Maps fremover per default udvælge den mest brændstof-besparende rute.

Dette kan dog ændres i indstillingerne.

Google meddeler, at denne miljøvenlige prioritering vil blive rullet ud i hele USA på både Android og iOS senere i år. Efterfølgende vil resten af verden blive koblet på.

På vej er også alerts i Google Maps, der vil pinge brugeren, når han kører ind i de særlige miljøzoner, der er blevet indført i mange storbyer verden over i blandt andet Frankrig, Storbritannien, Spanien, Tyskland og Holland.

Google indfører desuden en augmented reality-løsning med navnet Live View i en række lufthavne, storcentre og lignende.

Her vil man kunne holde sin telefon op og på skærmens billede af omgivelser se retningsanvisninger i form af pile og ikoner, der peger en i den rigtige retning.

Ifølge The Verge er løsningen allerede klar i storcentre i en række amerikanske storcentre samt i udvalgte lufthavne og lignende.

Inden for de kommende måneder vil Google rulle AR-løsningen ud i blandt andet Tokyo og schweiziske Zürich.

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest