PayPal lancerer ny mulighed for at betale med krypto-valuta

PayPal lancerer en ny mulighed for alle forbrugere, der har kryptovaluta i de digitale tegnebøger.

Artikel top billede

En ny tjeneste, som betalings-tjenesten PayPal i dag løfter sløret for, vil gøre det muligt for alle platformens forhandlere at bruge deres kryptovaluta i deres forretninger.

Det betyder, at kunder, der har bitcoin-kontanter eller litecoins i sin PayPal-digitale tegnebog, nu vil være i stand til at konvertere deres beholdning til fiat-valutaer ved kassen når de foretager et køb.

Det skriver Reuters.

”Dette er første gang, du problemfrit kan bruge kryptokurver på samme måde som et kreditkort eller et betalingskort inde i din PayPal-tegnebog,” sagde præsident og administrerende direktør Dan Schulman til Reuters.

Tjenesten vil være tilgængelig for PayPals 29 millioner handlende i løbet af de næste måneder, fortæller virksomheden.

Bitcoin er næsten fordoblet i værdi siden starten af ​​dette år, styrket af øget interesse fra større finansielle virksomheder, der satser på større adoption og ser valutaen som en afdækning mod inflation.

PayPals lancering kommer mindre end en uge efter, at Tesla meldte ud, at bilproducenten vil begynde at acceptere bitcoin-betalinger for sine biler.

I modsætning til PayPal-transaktioner, hvor handlende modtager fiat-valuta retur, vil Tesla holde hele handlen i bitcoins, når det bruges som betaling.

PayPal opkræver intet transaktionsgebyr for checkout med kryptovaluta, og kun en type mønt kan bruges til hvert køb.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS