Microsofts store Build-konference afvikles sidst i maj - og bliver et virtuelt event

Microsofts klassiske udviklerkonference bliver endnu engang digital - og har fået en dato.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Microsofts klassiske udviklerkonference, kaldet Build, bliver i år afholdt d. 25. til 27. maj.

Det skriver The Verge på baggrund af oplysninger fra Microsoft.

Build-konferencen, som tidligere har været holdt i Los Angeles, San Francisco og de seneste par år i Seattle, er Microsofts store udvikler-konference.

I 2020 blev konferencen dog afholdt digitalt på grund af corona-epidemien, og det samme kommer ifølge The Verge til at gøre sig gældende for 2021-udgaven.

Build-konferencen i maj kommer desuden lige i halen på Microsofts Ignite-konferencen som tech-giganten afholdt i starten af marts.

Her fremhævede topchef Satya Nadella især fem megatrends, som vil dominere data, AI og den måde vi arbejder på. De fem trends kan du læse om i denne Computerworld-reportage.

Microsoft har dog ikke selv opdateret Build-hjemmesiden med de nye oplysninger endnu.

Hør mere: Vil du høre mere om Ignite og lidt om fremtiden for Windows? Så sad Computerworlds teknologiredaktør Niels de Boissezon klistret til skærmen under konferencen og har de vigtigste pointer med i podcasten nedenfor.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Lyt videre: Du finder alle Inde i maskinen-podcast her

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job