Microsofts store Build-konference afvikles sidst i maj - og bliver et virtuelt event

Microsofts klassiske udviklerkonference bliver endnu engang digital - og har fået en dato.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Microsofts klassiske udviklerkonference, kaldet Build, bliver i år afholdt d. 25. til 27. maj.

Det skriver The Verge på baggrund af oplysninger fra Microsoft.

Build-konferencen, som tidligere har været holdt i Los Angeles, San Francisco og de seneste par år i Seattle, er Microsofts store udvikler-konference.

I 2020 blev konferencen dog afholdt digitalt på grund af corona-epidemien, og det samme kommer ifølge The Verge til at gøre sig gældende for 2021-udgaven.

Build-konferencen i maj kommer desuden lige i halen på Microsofts Ignite-konferencen som tech-giganten afholdt i starten af marts.

Her fremhævede topchef Satya Nadella især fem megatrends, som vil dominere data, AI og den måde vi arbejder på. De fem trends kan du læse om i denne Computerworld-reportage.

Microsoft har dog ikke selv opdateret Build-hjemmesiden med de nye oplysninger endnu.

Hør mere: Vil du høre mere om Ignite og lidt om fremtiden for Windows? Så sad Computerworlds teknologiredaktør Niels de Boissezon klistret til skærmen under konferencen og har de vigtigste pointer med i podcasten nedenfor.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Lyt videre: Du finder alle Inde i maskinen-podcast her

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest