Dokumentar om børn og gamerkultur: Rablende skydegal eller bare helt normal?

Netflixdokumentaren Not A Game er et godt sted at starte, hvis man vil forsøge at gennemskue, hvad der egentlig foregår i den virtuelle verden – og især hvis man har børn, der bruger meget tid på computerspil.

Artikel top billede

Har man børn, er der en overvejende sandsynlighed for, at hjemmet løbende genlyder af diskussioner om, hvor meget konsol- og computerspil må have lov at fylde i hverdagen.

Alligevel er vi nok en del forældre, der har ret store huller i vores viden om, hvordan gamerkulturen er skruet sammen. Eller om, hvad der sker i hovedet, når man sidder i timevis foran skærmen.

Og hvordan skal man forholde sig som forældre til et barn, der spiller meget og (måske) for meget? Hvad går man glip af, når computerspillene får lov at sluge time efter time – og hvad får man omvendt ud af at spille?

Samt, i sidste ende: Hvor bekymret skal man egentlig være for, hvad spillene gør ved de børn og unge, der bruger en masse tid i det virtuelle univers?

Det er emnet for dokumentarfilmen Not A Game, der tager fat på computerspillenes rolle og på, hvordan både teknologien og kulturen omkring spillene har udviklet sig.

Not A Game er spansk produceret, havde premiere i 2020 og er netop kommet på Netflix.

Dokumentaren hører både forældre, forskere og spillerne selv og søger at give et mere nuanceret bud på den enorme indflydelse, gamingkulturens har på børn, unge og på samfundet som hele. Hvilket måske er en god afveksling fra mediernes ofte noget ensidige dækning af fænomenet.

Se trailer til Not A Game her.

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job