Dokumentar: Nådesløs udnyttelse på de store have

Den nye Netflix-dokumentar Seaspiracy giver et dystert billede af tingenes sande tilstand på verdenshavene.

Artikel top billede

Kender man Skatteøen, Pirates of the Caribbean eller historien om den gale kaptajn Ahab i Moby Dick, vil man nok have en idé om at der kan være hårdt på de syv have.

På den anden side har de fleste af os nok også en forestilling om, at det med tiden er blevet mere civiliseret derude. Der er trods alt både regler for arbejdstid og sikkerhed at holde styr på. Man skal også have et skarpt blik på fiskekvoter, tilladelser og territorialfarvande, når man lægger fra kaj.

Men én ting er lovtekster, bæredygtighedscertifikater og flotte internationale aftaler om at beskytte havet og dem, der arbejder derude.

Noget helt andet er hvordan virkeligheden tager sig ud, når der er to kilometer vand under kølen og meget langt til lovens arm.

Det er emnet for den nye Netflixdokumentar Seaspiracy, der giver et dystert billede af tingenes sande tilstand på verdenshavene.

Hjemlige storfiskere

Herhjemme er det måske nok en offentlig hemmelighed, at visse storfiskere er lige lovligt dygtige til at jonglere med kvoter og i øvrigt gør sig store anstrengelser for at løbe om hjørner med besværlig lovgivning og nidkære marinebiologer. Men i det store og hele er det dog ikke totalt anarki derude.

Bevæger man sig bare lidt væk fra det gennemregulerede Skandinavien, er en stor del af fiskeriet imidlertid så gennemført illegalt, at selv Jack Sparrow ville få dårlig samvittighed.

I Seaspiracy hører man eksempelvis om, hvordan det illegale fiskeri i store dele af verden styres af komplet skruppelløse kriminelle organisationer. Hvorfor det måske ikke kan komme som den store overraskelse, at hverdagen byder på alt fra mishandling af mandskab til massedrab på delfiner og andre uheldige havdyr, der indtager rollen som bifangst.

Ser man Seaspiracy er det dog også værd at holde sig for øje, at den ikke er helt så regulært et stykke undersøgende journalistik, som den giver sig ud for at være.

For dystert billede?

Dokumentaren blev frigivet sidst i marts, men er allerede kommet under beskydning fra både forskere og miljøorganisationer for at male for dystert et billede af havenes tilstand. Samt for at fordreje tal og fakta om eksempelvis plastikaffald fra fiskenet og antallet af dræbte havpattedyr.

Så man bør tage de data, filmen fremlægger, med et gran salt eller som minimum søge ekstra informationer andetsteds, før man dropper makrelmad og sushi helt.

Det ændrer dog ikke på, at det billede, dokumentaren tegner af eksempelvis overfiskeriets enorme skadevirkning i bred forstand, er dybt skræmmende.

Samt at store dele af filmens dybt ubehagelige budskaber forekommer retvisende, når man holder dem sammen med allerede kendt viden om emnet. Hvilket helt afgjort gør filmen værd at se.

Du kan se traileren til Seaspiracy her, og skulle den give appetit – så at sige – på mere viden om lovløsheden på de syv have, så har vi tidligere skrevet om den meget anbefalelsesværdige bog The Outlaw Ocean her.

Titel: Seaspiracy. Kan streames på Netflix.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S