Bog: På havet kan ingen høre dig skrige

I den velskrevne og dybt fascinerende The Outlaw Ocean: Journeys Across the Last Untamed Frontier afdækker forfatteren groteske forhold, mishandling og total lovløshed til søs.

Artikel top billede

Få områder af dansk og nordeuropæisk fødevareproduktion er omgærdet af så mange indædte slagsmål som fiskeriet.

Men når man sætter tænderne i rejemaden, nytårstorsken eller de hvidvinsdampede muslinger kan man dog være ret sikker på, at ingen dæksgast blev halshugget ombord på skibet, der halede fangsten i land.

Ligeledes er det de færreste danske fiskefartøjer, hvor besætningen holdes som gældsslaver for livet, holdes på benene med tæsk og amfetamin, får lov at se land hvert andet år og rutinemæssigt mister liv og lemmer på grund af officerernes ligegyldighed og total mangel på sikkerhed om bord.

I The Outlaw Ocean: Journeys Across the Last Untamed Frontier går forfatter og journalist Ian Urbina i kødet på de groteske forhold, der hersker til havs mange steder i verden. Både indenfor fiskeriet, men også indenfor de mere uregulerede dele af shipping- og oliebranchen.

For, som Urbina konstaterer i indledningen, så er livet på land reguleret ned i mindste detalje over det meste af verden – og det er det sådan set også på bølgerne. Det er blot nemmere at ignorere lovgivning, miljø og menneskerettigheder på de store have.

For hvem vil, kan og skal håndhæve og retsforfølge forbrydelser, der foregår i internationalt farvand, hundredvis eller tusindvis af sømil fra nærmeste myndighed? Ofte er svaret: Ingen.

Samtidig er bagmændene – som alle forbrydere med respekt for sig selv – blevet dygtige til at camouflere eksempelvis skibenes ejerskab bag kringlede selskabskonstruktioner, der ville få Stein Bagger og skattespekulanter fra Dubai til at nikke anerkendende.

Så derfor hersker jungleloven og en undertiden ufattelig brutalitet ofte derude.

Det har Ian Urbina brugt mere end fem år på at dokumentere, i første omgang gennem en række artikler i New York Times, siden i bogen her. Undervejs gennem bogen møder man forfatteren i situationer, hvor man – på hans vegne – får en lille smule ondt i maven.

Du kan i øvrigt læse meget mere om bogen, artiklerne og processen her.

The Outlaw Ocean: Journeys Across the Last Untamed Frontier er velskrevet, spændende og et eksempel på vedholdende og undersøgende journalistik af fineste karat.

Persongalleriet omfatter piratfiskere (og regulære pirater), hårdtslående miljøaktivister, slavehandlere, smuglere og andet godtfolk, men er på den anden side også ofte mere nuanceret, end man skulle tro. Hvilket kun øger bogens læsværdighed.

Den vil fænge de fleste med blot en marginal interesse for de syv have – også selv om man nødig sætter sine ben på mere udfordrende fartøjer end hurtigfærgen til Rønne og for øvrigt helst fanger sild i køledisken.

Titel: The Outlaw Ocean: Journeys Across the Last Untamed Frontier. Forfatter: Ian Urbina

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job