It-selskabet Valuer fik en million kroner i lønkompensation - men genoptog arbejdet allerede dagen efter

Det netop børsnoterede it-selskab Valeur modtog en million kroner i lønkompensation i fjor, men genoptog allerede dagen efter arbejdet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske it-selskab Valuer - der blev noteret på First North i slutningen af februar - modtog i foråret 2020 en million kroner i lønkompensation.

Men allerede dagen efter, at pengene var blevet modtaget, genoptog en række medarbejdere arbejdet igen, skriver Finans.

Avisen har i den seneste tid offentliggjort en række kritiske artikler om det danske selskab.

Finans har nu fået adgang til en række forskellige dokumenter, der viser, at selskabets ledelse udsendte besked om, at arbejdet skulle genoptages.

Avisen henviser også til ‘tidligere medarbejdere,’ som ifølge avisen meddeler, at de fik besked på at fortsætte arbejde hjemmefra på trods af hjælpepakken.

Selskabet meddeler til Finans, at alt er foregået efter bogen, da selskabet dengang udnyttede sin ret til at tilbagekalde medarbejdere.

Selskabet har siden betalt 40 procent af kompensationen tilbage, skriver avisen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S