It-selskabet Valuer fik en million kroner i lønkompensation - men genoptog arbejdet allerede dagen efter

Det netop børsnoterede it-selskab Valeur modtog en million kroner i lønkompensation i fjor, men genoptog allerede dagen efter arbejdet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske it-selskab Valuer - der blev noteret på First North i slutningen af februar - modtog i foråret 2020 en million kroner i lønkompensation.

Men allerede dagen efter, at pengene var blevet modtaget, genoptog en række medarbejdere arbejdet igen, skriver Finans.

Avisen har i den seneste tid offentliggjort en række kritiske artikler om det danske selskab.

Finans har nu fået adgang til en række forskellige dokumenter, der viser, at selskabets ledelse udsendte besked om, at arbejdet skulle genoptages.

Avisen henviser også til ‘tidligere medarbejdere,’ som ifølge avisen meddeler, at de fik besked på at fortsætte arbejde hjemmefra på trods af hjælpepakken.

Selskabet meddeler til Finans, at alt er foregået efter bogen, da selskabet dengang udnyttede sin ret til at tilbagekalde medarbejdere.

Selskabet har siden betalt 40 procent af kompensationen tilbage, skriver avisen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job