It-selskabet Valuer fik en million kroner i lønkompensation - men genoptog arbejdet allerede dagen efter

Det netop børsnoterede it-selskab Valeur modtog en million kroner i lønkompensation i fjor, men genoptog allerede dagen efter arbejdet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske it-selskab Valuer - der blev noteret på First North i slutningen af februar - modtog i foråret 2020 en million kroner i lønkompensation.

Men allerede dagen efter, at pengene var blevet modtaget, genoptog en række medarbejdere arbejdet igen, skriver Finans.

Avisen har i den seneste tid offentliggjort en række kritiske artikler om det danske selskab.

Finans har nu fået adgang til en række forskellige dokumenter, der viser, at selskabets ledelse udsendte besked om, at arbejdet skulle genoptages.

Avisen henviser også til ‘tidligere medarbejdere,’ som ifølge avisen meddeler, at de fik besked på at fortsætte arbejde hjemmefra på trods af hjælpepakken.

Selskabet meddeler til Finans, at alt er foregået efter bogen, da selskabet dengang udnyttede sin ret til at tilbagekalde medarbejdere.

Selskabet har siden betalt 40 procent af kompensationen tilbage, skriver avisen.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S