Facebook ramt af stort nedbrud i nat

Facebook blev i nat ramt af et nedbrud på alle selskabets platforme.

Artikel top billede

(Foto: Facebook)

Du bemærkede det måske selv sent i går aftes.

Pludselig var det som om, at det blev stille på Facebook og Instagram. og når du prøvede at klikke på ting, så fik du smidt en fejlmeddelelse i hovedet.

Vi kan trøste dig med, at du ikke var den eneste der oplevede det.

For ifølge nyhedsbureauet Reuters blev Facebook natten mellem torsdag og fredag ramt af et nedbrud på alle selskabets platforme.

Det vil sige WhatsApp, Messenger, Instagram samt selve Facebook.

Data fra siden Downdetector.com, der overvåger nedbrud på de store internetplatforme viser, at nedbruddet ramte mellem klokken 23 og 24 dansk tid, men ser ud til at være blevet løst igen efter midnat.

Facebook bekræfter selv problemerne på selskabets konto på det konkurrerende sociale medie, Twitter.

”Tidligere i dag betød en konfigurationsændring, at Facebooks tjenester var utilgængelige for nogle folk. Siden har vi hurtigt undersøgt og udbedret problemet,” lyder det fra Facebook.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS