Corona-hjemsendelser plager Skats it-projekter: Rammes nu af nye forsinkelser

Skats it-projekter er ramt af en væsentlig produktionsnedgang på grund af coronahjemsendelser. Det betyder forsinkelser, der kan ramme de nye ejendomsvurderinger

Artikel top billede

Hjemsendelser på grund af corona-pandemien betyder, at statens it-projekter nu igen ser ud til blive ramt af forsinkelser.

Det skriver Berlingske.

Ifølge avisen har forsinkelserne den konsekvens, at tidspladen for de nye ejendomsvurderinger kan få svært ved at holde, og derfor har skatteminister Morten Bødskov (S) netop orienteret folketinget om at "større it-projekter er forsinket".

Produktionsnedgang på 25 procent

Morten Bødskov oplyser i orienteringen, at corona-hjemsendelserne har ført til en produktionsnedgang på 20 til 25 procent.

”Der har ifm. udvikling af it-projekter på ejendomsområdet været fysisk fremmøde i 2. halvår frem til 9. december, hvorefter medarbejderne er hjemsendt. Det forventes at medføre en produktivitetsnedgang på 20-25 procent som resultat af hjemsendelse af medarbejdere,” lyder det ifølge Berlingske i orienteringen.

Ejendomsvurderingerne er blevet udskudt af flere omgange, og den seneste forsinkelse ramte i efteråret 2020, hvor de blev udskudt til sommeren 2021.

Læs også: Fem offentlige it-projekter får rødt lys af staten: Se dem her

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS