Corona-hjemsendelser plager Skats it-projekter: Rammes nu af nye forsinkelser

Skats it-projekter er ramt af en væsentlig produktionsnedgang på grund af coronahjemsendelser. Det betyder forsinkelser, der kan ramme de nye ejendomsvurderinger

Artikel top billede

Hjemsendelser på grund af corona-pandemien betyder, at statens it-projekter nu igen ser ud til blive ramt af forsinkelser.

Det skriver Berlingske.

Ifølge avisen har forsinkelserne den konsekvens, at tidspladen for de nye ejendomsvurderinger kan få svært ved at holde, og derfor har skatteminister Morten Bødskov (S) netop orienteret folketinget om at "større it-projekter er forsinket".

Produktionsnedgang på 25 procent

Morten Bødskov oplyser i orienteringen, at corona-hjemsendelserne har ført til en produktionsnedgang på 20 til 25 procent.

”Der har ifm. udvikling af it-projekter på ejendomsområdet været fysisk fremmøde i 2. halvår frem til 9. december, hvorefter medarbejderne er hjemsendt. Det forventes at medføre en produktivitetsnedgang på 20-25 procent som resultat af hjemsendelse af medarbejdere,” lyder det ifølge Berlingske i orienteringen.

Ejendomsvurderingerne er blevet udskudt af flere omgange, og den seneste forsinkelse ramte i efteråret 2020, hvor de blev udskudt til sommeren 2021.

Læs også: Fem offentlige it-projekter får rødt lys af staten: Se dem her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S