1,3 millioner data lækket fra hypet socialt medie

Mere end en million oplysninger er blevet lækket fra det nye sociale medie Clubhouse. Oplysningerne om de mange brugere ligger gratis tilgængeligt på nettet.

Artikel top billede

Oplysninger om 1,3 millioner brugere på det sociale medie Clubhouse er blevet lækket og lagt frit til gængeligt ud på internettet.

Det er oplysninger som navn, bruger ID og oplysninger om andre sociale medie konti som Twitter og Facebook, der er blevet lækket fra det unge sociale medie.

Det skriver mediet Cybernews.

Lækket kommer få dage efter over en halv milliard data blev lækket fra Facebook og LinkedIn også var centrum for et større læk af brugernes oplysninger.

Selskabet bag Club House afviser selv, at der er tale om et datalæk og henviser til, at oplysningerne er offentligt tilgængelige oplysninger.

Cybernews fastholder dog, at de mange data i stor skala kan misbruges til at udføre phishing-angreb og såkaldt social engineering-angreb.

Elon Musk har skabt vækst

Clubhouse har været en af de mest hypede nye apps gennem de seneste uger, og selvom det stadigvæk kræver en invitation for at få adgang til appen, så voksede den ifølge Techcrunch med 3,5 millioner bruger i de første 16 dage af februar.

Appen havde således cirka 8 millioner brugere den 16. februar.

Techcrunch vurderer, at en del af væksten kan tilskrives, at Clubhouse har haft held til at tiltrække prominente brugere som Elon Musk og Mark Zuckerberg.

Du kan høre mere om konsekvenserne for det omfattende Facebook-hack i Computerworlds podcast Inde i Maskinen.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec