1,3 millioner data lækket fra hypet socialt medie

Mere end en million oplysninger er blevet lækket fra det nye sociale medie Clubhouse. Oplysningerne om de mange brugere ligger gratis tilgængeligt på nettet.

Artikel top billede

Oplysninger om 1,3 millioner brugere på det sociale medie Clubhouse er blevet lækket og lagt frit til gængeligt ud på internettet.

Det er oplysninger som navn, bruger ID og oplysninger om andre sociale medie konti som Twitter og Facebook, der er blevet lækket fra det unge sociale medie.

Det skriver mediet Cybernews.

Lækket kommer få dage efter over en halv milliard data blev lækket fra Facebook og LinkedIn også var centrum for et større læk af brugernes oplysninger.

Selskabet bag Club House afviser selv, at der er tale om et datalæk og henviser til, at oplysningerne er offentligt tilgængelige oplysninger.

Cybernews fastholder dog, at de mange data i stor skala kan misbruges til at udføre phishing-angreb og såkaldt social engineering-angreb.

Elon Musk har skabt vækst

Clubhouse har været en af de mest hypede nye apps gennem de seneste uger, og selvom det stadigvæk kræver en invitation for at få adgang til appen, så voksede den ifølge Techcrunch med 3,5 millioner bruger i de første 16 dage af februar.

Appen havde således cirka 8 millioner brugere den 16. februar.

Techcrunch vurderer, at en del af væksten kan tilskrives, at Clubhouse har haft held til at tiltrække prominente brugere som Elon Musk og Mark Zuckerberg.

Du kan høre mere om konsekvenserne for det omfattende Facebook-hack i Computerworlds podcast Inde i Maskinen.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest