Norlys i åben strid med konkurrenter: Vil ikke give adgang til coax-nettet

Norlys’ konkurrenter vil have adgang til Norlys’ kabel-tv-netværk, som kun Stofa - som Norlys ejer - i dag har adgang til. Netværket når ud til 461.000 husstande.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Norlys-konkurrenterne Telenor, Telia og Nuuday forlanger at få adgang til Norlys coax-net, som når ud til 461.000 danske husstande, der kan få leveret kabel-tv gennem netværket.

Ifølge Finans forlanger de tre selskaber, at Erhvervsstyrelsen tvinger Norlys til at åbne for adgang til kabel-tv-nettet.

I dag har alene Stofa, som Norlys ejer, adgang til nettet.

Men Telenor, Telia og Nuuday mener ifølge avisen, at det er nødvendigt, at alle kan leje sig ind på nettet og herigennem udbyde bredbånd til de mange husstande.

Blandt andet henviser Telia i et høringssvar til Erhvervsstyrelsen til, at engrosprisen på coax-forbindelser er meget lavere end engros-priserne på fiberforbindelser.

Dette høringssvar finder du her.

Over for Finans afviser Norlys imidlertid at åbne for coax-nettet, som ifølge selskabet alligevel lever på lånt tid.

“En åbning vil kun få betydning for få adresser, da alle adresser med adgang til en coax-forbindelse i løbet af kort tid – formentlig i 2021 – vil være dækket med en fiberforbindelse. Derfor vil vi hellere bruge pengene og kræfterne på at levere adgang til fibernettet,” siger direktør i Norlys Tele, Torben Poulsen, til avisen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job