Norlys i åben strid med konkurrenter: Vil ikke give adgang til coax-nettet

Norlys’ konkurrenter vil have adgang til Norlys’ kabel-tv-netværk, som kun Stofa - som Norlys ejer - i dag har adgang til. Netværket når ud til 461.000 husstande.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Norlys-konkurrenterne Telenor, Telia og Nuuday forlanger at få adgang til Norlys coax-net, som når ud til 461.000 danske husstande, der kan få leveret kabel-tv gennem netværket.

Ifølge Finans forlanger de tre selskaber, at Erhvervsstyrelsen tvinger Norlys til at åbne for adgang til kabel-tv-nettet.

I dag har alene Stofa, som Norlys ejer, adgang til nettet.

Men Telenor, Telia og Nuuday mener ifølge avisen, at det er nødvendigt, at alle kan leje sig ind på nettet og herigennem udbyde bredbånd til de mange husstande.

Blandt andet henviser Telia i et høringssvar til Erhvervsstyrelsen til, at engrosprisen på coax-forbindelser er meget lavere end engros-priserne på fiberforbindelser.

Dette høringssvar finder du her.

Over for Finans afviser Norlys imidlertid at åbne for coax-nettet, som ifølge selskabet alligevel lever på lånt tid.

“En åbning vil kun få betydning for få adresser, da alle adresser med adgang til en coax-forbindelse i løbet af kort tid – formentlig i 2021 – vil være dækket med en fiberforbindelse. Derfor vil vi hellere bruge pengene og kræfterne på at levere adgang til fibernettet,” siger direktør i Norlys Tele, Torben Poulsen, til avisen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics