Matas køber to it-selskaber i millionhandel: Indgår samarbejde med web-apotek

Den danske Matas-koncern tager en stor bid af markedet for e-handel med opkøbet af to it-virksomheder. De to selskaber har Matas erhvervet sig for et tocifret millionbeløb.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Matas' nye opkøb
455
2:30 min
Matas-koncernen har købt de to danske it-selskaber Apo-It og Web-Apo, der i dag leverer infrastrukturen til Webapoteket.dk.

Det betyder samtidig, at den danske koncern indgår et samarbejde med Webapoteket.dk, da man kommer til at få ansvaret for den digitale infrastruktur.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager (SDM)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland