Næste uge går det løs: Apple inviterer til event på utraditionel vis

Apples store event i næste uge blev afsløret af Siri før tid. Få overblik over, hvad Apple ventes af løfte sløret for.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er ikke længe til, at Apple vil løfte sløret for årets første nye hardware.
Tirsdag aften udsendte Apple en invitation til et såkaldt special event.

Men nyheden blev allerede tidligere på dagen afsløret af Apples egen stemmestyrede assistent, Siri.

Når den blev spurgt om Apples næste event, svarede den, at det vil løbe af stablen den 20. april ved Apples hovedkontor i i Cupertino ud for San Fransisco, USA.

Om det er bevidst eller ej, at det er Apples digitale assistent, der røber hvornår Apple vil holde sit forårsevent, oplyser selskabet ikke, men det er givetvis ikke sket ved et tilfælde.

Herunder kan du få overblik over, hvad vi kan forvente af selskabet.

Se også: Apple er få uger fra at præsentere en helt stribe af nye iPads - se hvad du kan forvente

Revolutionær skærm

Apple forventes allerede at have flere produkter i støbeskeen til foråret, men det er uvist, i hvilken rækkefølge de vil sendes ud på markedet.

Blandt hovedattraktionerne er et kuld af nye iPad Pro tablets, som skulle bringe den revolutionerende mini-LED teknologi til tablet-verdenen.

Her forlyder det fra finansmediet Bloomberg, at Apple vil løfte sløret for sin nye Pro-kollektion i midten af April, mens det samtidig skriver, at udbuddet kan være begrænset fra start, grundet leveringsproblemer for den særlige skærm, der kan forene fordele fra OLED-teknologien såsom tårnhøj kontrast og farverigdom med lavt strømforbrug og høj lysstyrke.

Læs også: Apple kan være på vej med nyt produkt: Vil fusionere Apple-tv med Homepod-højttaler

M-maskiner

Mens iPad Pro står overfor en væsentlig overhaling, er der også nye Macbooks i sigte.

Mens det tidligere har forlydt, at Apple vil præsentere en stribe ultrastærke Macbook Pro 16 maskiner, samt introducere en helt ny Pro-model med 14 tommer skærm i løbet af foråret, skriver Computerworlds søstermedie, Macworld, at kilder tæt på selskabet nu peger på en forhalet lancering på den anden side af sommerferien.

Blandt disse er den velorienterede Apple-analytiker Ming-Chi Kuo, som først forventer at se den redesignede Macbook Pro en gang i efteråret.

Apple kan dog stadig nå at opgradere visse af sine modeller, såsom den stærke Macbook Pro 16 med nyudviklede M-processorer mellem denne måned og den kommende WWDC-udviklermesse, som plejer at afvikles sidst i maj eller i starten af juni.

Også Apples skrivebordsmodeller står overfor en markant overhaling, lyder det.

iMac'en skulle ifølge kilder tæt på selskabet stå overfor sit 'mest omfattende redesign siden 2012’.

Her forventes Apple at barbere kanterne omkring displayet ned til det minimale, mens den buede bagside vrages til fordel for en flad bagside.

Se også: Apples Mac-maskiner står overfor ’det mest omfattende redesign siden 2012’

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job