Apple kan være på vej med nyt produkt: Vil fusionere Apple-tv med Homepod-højttaler

En højttaler med robotarm og en fusion mellem et Apple-tv og en Homepod-højttaler er blot nogle af de produkter, som Apple angiveligt arbejder på i øjeblikket.

Artikel top billede

Et nyt Apple-produkt, der kombinerer funktionaliteten fra et Apple-tv og en Homepod-højttaler kan være under opsejling.

Det skriver Bloomberg.

Ifølge mediet vil det nye produkt kunne bruges til at udføre række forskellige smarthome-funktion, som det også kendes med Homepod-højttaleren i dag.

Samtidig vil den være udstyret med et indbygget kamera, der kan blive brugt til video-konferencer, når enheden er tilsluttet et tv.

Læs også: Hemmelig sensor afsløret i Apple-produkt

Produktet er stadigvæk kun i udviklingsfasen og er det er uvist om Apple ender med at lancere det. Men ifølge Bloomberg vil produktet, hvis det bliver lanceret, udgøre Apples hidtil mest ambitiøse smarthome-produkt.

Overvejer højttaler med robotarm

Bloomberg oplyser også, at Apple arbejder på at lancere en smarthome-højttaler med en indbygget touch-skærm, der skal konkurrere med lignende produkter fra både Amazon og Google.

Eksempelvis bliver det oplyst, at Apple har eksperimenteret med at gøre det muligt at tilslutte en iPad til højttaleren med en robot-arm, der herefter automatisk vil rette iPaden mod dig uanset, hvor du befinder dig i rummet.

En funktion minder om den, som Amazon har udstyret sit seneste Echo Show-højttaler med.

Læs også: Derfor gik det galt: Apples seneste flop var dødfødt fra begyndelsen

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension