Apple kan være på vej med nyt produkt: Vil fusionere Apple-tv med Homepod-højttaler

En højttaler med robotarm og en fusion mellem et Apple-tv og en Homepod-højttaler er blot nogle af de produkter, som Apple angiveligt arbejder på i øjeblikket.

Artikel top billede

Et nyt Apple-produkt, der kombinerer funktionaliteten fra et Apple-tv og en Homepod-højttaler kan være under opsejling.

Det skriver Bloomberg.

Ifølge mediet vil det nye produkt kunne bruges til at udføre række forskellige smarthome-funktion, som det også kendes med Homepod-højttaleren i dag.

Samtidig vil den være udstyret med et indbygget kamera, der kan blive brugt til video-konferencer, når enheden er tilsluttet et tv.

Læs også: Hemmelig sensor afsløret i Apple-produkt

Produktet er stadigvæk kun i udviklingsfasen og er det er uvist om Apple ender med at lancere det. Men ifølge Bloomberg vil produktet, hvis det bliver lanceret, udgøre Apples hidtil mest ambitiøse smarthome-produkt.

Overvejer højttaler med robotarm

Bloomberg oplyser også, at Apple arbejder på at lancere en smarthome-højttaler med en indbygget touch-skærm, der skal konkurrere med lignende produkter fra både Amazon og Google.

Eksempelvis bliver det oplyst, at Apple har eksperimenteret med at gøre det muligt at tilslutte en iPad til højttaleren med en robot-arm, der herefter automatisk vil rette iPaden mod dig uanset, hvor du befinder dig i rummet.

En funktion minder om den, som Amazon har udstyret sit seneste Echo Show-højttaler med.

Læs også: Derfor gik det galt: Apples seneste flop var dødfødt fra begyndelsen

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo