Apple kan være på vej med nyt produkt: Vil fusionere Apple-tv med Homepod-højttaler

En højttaler med robotarm og en fusion mellem et Apple-tv og en Homepod-højttaler er blot nogle af de produkter, som Apple angiveligt arbejder på i øjeblikket.

Artikel top billede

Et nyt Apple-produkt, der kombinerer funktionaliteten fra et Apple-tv og en Homepod-højttaler kan være under opsejling.

Det skriver Bloomberg.

Ifølge mediet vil det nye produkt kunne bruges til at udføre række forskellige smarthome-funktion, som det også kendes med Homepod-højttaleren i dag.

Samtidig vil den være udstyret med et indbygget kamera, der kan blive brugt til video-konferencer, når enheden er tilsluttet et tv.

Læs også: Hemmelig sensor afsløret i Apple-produkt

Produktet er stadigvæk kun i udviklingsfasen og er det er uvist om Apple ender med at lancere det. Men ifølge Bloomberg vil produktet, hvis det bliver lanceret, udgøre Apples hidtil mest ambitiøse smarthome-produkt.

Overvejer højttaler med robotarm

Bloomberg oplyser også, at Apple arbejder på at lancere en smarthome-højttaler med en indbygget touch-skærm, der skal konkurrere med lignende produkter fra både Amazon og Google.

Eksempelvis bliver det oplyst, at Apple har eksperimenteret med at gøre det muligt at tilslutte en iPad til højttaleren med en robot-arm, der herefter automatisk vil rette iPaden mod dig uanset, hvor du befinder dig i rummet.

En funktion minder om den, som Amazon har udstyret sit seneste Echo Show-højttaler med.

Læs også: Derfor gik det galt: Apples seneste flop var dødfødt fra begyndelsen

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS