Apple kan være på vej med nyt produkt: Vil fusionere Apple-tv med Homepod-højttaler

En højttaler med robotarm og en fusion mellem et Apple-tv og en Homepod-højttaler er blot nogle af de produkter, som Apple angiveligt arbejder på i øjeblikket.

Artikel top billede

Et nyt Apple-produkt, der kombinerer funktionaliteten fra et Apple-tv og en Homepod-højttaler kan være under opsejling.

Det skriver Bloomberg.

Ifølge mediet vil det nye produkt kunne bruges til at udføre række forskellige smarthome-funktion, som det også kendes med Homepod-højttaleren i dag.

Samtidig vil den være udstyret med et indbygget kamera, der kan blive brugt til video-konferencer, når enheden er tilsluttet et tv.

Læs også: Hemmelig sensor afsløret i Apple-produkt

Produktet er stadigvæk kun i udviklingsfasen og er det er uvist om Apple ender med at lancere det. Men ifølge Bloomberg vil produktet, hvis det bliver lanceret, udgøre Apples hidtil mest ambitiøse smarthome-produkt.

Overvejer højttaler med robotarm

Bloomberg oplyser også, at Apple arbejder på at lancere en smarthome-højttaler med en indbygget touch-skærm, der skal konkurrere med lignende produkter fra både Amazon og Google.

Eksempelvis bliver det oplyst, at Apple har eksperimenteret med at gøre det muligt at tilslutte en iPad til højttaleren med en robot-arm, der herefter automatisk vil rette iPaden mod dig uanset, hvor du befinder dig i rummet.

En funktion minder om den, som Amazon har udstyret sit seneste Echo Show-højttaler med.

Læs også: Derfor gik det galt: Apples seneste flop var dødfødt fra begyndelsen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S