Solarwind har gjort regningen op efter omfattende hackerangreb: Koster selskabet trecifret millionbeløb

Software-virksomheden SolarWind er ved at gøre regningen op efter det massive hackerangreb, der fik misbrugt sin software til at få adgang til en række virksomheder og myndigheder verden over.

Artikel top billede

Siden december har software-virksomheden SolarWind kæmpet med følgerne af det omfattende hackerangreb, der har ramt virksomheder i hele verden.

Senest er det kommet frem, at seks danske energiselskaber også var ofre for hacker-angrebet.

SolarWind er nu ved at gøre regningen op efter det massive oprydningsarbejdet selskabet har kæmpet med siden angrebet i december.

Læs også: USA vil svare igen på russisk hackerangreb med "en række tiltag"

I løbet af de første tre måneder i 2021, kan selskabet i sit seneste regnskab fortælle, at angrebet har kostet software-virksomheden mellem 18 og 19 millioner dollar. Det svarer til omkring 115 millioner danske kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Prisen ser dog ikke ud til at stoppe her. SolarWind foræller selv, at man forventer stigninger i udgifterne til følgevirkningerne af angrebet.

"Vi forventer at påtage os signifikante udgifter til juridiske og andre service i forbindelse med cyberangrebet i den kommende periode," skriver selskabet i forbindelse med regnskabet.

Læs mere her:

Microsoft om Solarwinds-angreb: Noget af det mest sofistikerede vi har set

Microsoft: Mere end 1.000 programmører har været med til SolarWinds-hack - det 'mest sofistikerede angreb nogensinde'

Tre alvorlige sårbarheder opdaget i SolarWinds-software i kølvandet på kæmpehack: Patch straks

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S