Solarwind har gjort regningen op efter omfattende hackerangreb: Koster selskabet trecifret millionbeløb

Software-virksomheden SolarWind er ved at gøre regningen op efter det massive hackerangreb, der fik misbrugt sin software til at få adgang til en række virksomheder og myndigheder verden over.

Artikel top billede

Siden december har software-virksomheden SolarWind kæmpet med følgerne af det omfattende hackerangreb, der har ramt virksomheder i hele verden.

Senest er det kommet frem, at seks danske energiselskaber også var ofre for hacker-angrebet.

SolarWind er nu ved at gøre regningen op efter det massive oprydningsarbejdet selskabet har kæmpet med siden angrebet i december.

Læs også: USA vil svare igen på russisk hackerangreb med "en række tiltag"

I løbet af de første tre måneder i 2021, kan selskabet i sit seneste regnskab fortælle, at angrebet har kostet software-virksomheden mellem 18 og 19 millioner dollar. Det svarer til omkring 115 millioner danske kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Prisen ser dog ikke ud til at stoppe her. SolarWind foræller selv, at man forventer stigninger i udgifterne til følgevirkningerne af angrebet.

"Vi forventer at påtage os signifikante udgifter til juridiske og andre service i forbindelse med cyberangrebet i den kommende periode," skriver selskabet i forbindelse med regnskabet.

Læs mere her:

Microsoft om Solarwinds-angreb: Noget af det mest sofistikerede vi har set

Microsoft: Mere end 1.000 programmører har været med til SolarWinds-hack - det 'mest sofistikerede angreb nogensinde'

Tre alvorlige sårbarheder opdaget i SolarWinds-software i kølvandet på kæmpehack: Patch straks

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job