Tendensen er klar hos Salesforce efter genåbning: Medarbejderne strømmer ind på kontoret onsdag og torsdag - men vil sidde hjemme mandag

Fremtiden kommer til at byde på langt mere hjemmearbejde og fleksible forhold hos Salesforce, der har bemærket, at medarbejderne foretrækker at være på kontoret onsdag og torsdag.

Artikel top billede

Tiden med Covid-19 har på flere måder været et gennembrud for mange virksomheder, der har opdaget, at der er fordele forbundet med at lade medarbejderne arbejde hjemmefra.

Mange steder køres kanonerne nu i stilling til en fremtid med mere fleksible arbejdsformer, hvor medarbejderne selv kan sammensætte deres arbejdsprogrammer i en kombination mellem at være på kontoret og sidde derhjemme.

Et af disse selskaber er Salesforce, der nu er ved at gøre klar til en hverdag på den anden side corona.

Salesforce har for længst genåbnet sine kontorer i Asien og Stillehavsområdet – herunder Australien. Erfaringerne herfra kommer til at indgå i planlægningen også andre steder i verden.

Observationerne herfra er blandt andet, at medarbejderene ikke møder på kontoret for at sidde ved deres skriveborde, men for at mødes med andre.

Salesforce tolker det i retning af, at kontoret fremover ’hovedsageligt kommer til at fungere som sted for samarbejde og social kontakt til kolleger.’

”Siden Salesforces kontor i Sydney blev åbnet i august 2020, har der været en belægning på hele 64 procent af faciliteterne til samarbejde såsom loungeområder og mødelokaler, mens kun 24 procent af skrivebordspladsen har været i brug,” lyder det fra selskabet.

En anden observation er, at medarbejderne ikke er særligt interesserede i at møde på kontoret i begyndelsen af ugen.

Mandag og tirsdag har der således været god plads på kontorerne, efter der er blevet åbnet for, at medarbejderne selv kan bestemme, hvornår de vil sidde hjemme og hvornår de vil på kontoret.

Således meddeler Salesforce, at hver anden plads på kontoret har været ledig mandag og tirsdag.
Til gengæld strømmer det typisk ind med folk onsdag og torsdag. Her er otte ud af 10 pladser ved skrivebordene typisk bemandet. Især torsdag er en populær dag, når det handler om at skifte nattøjet ud med skjorte og mørke bukser og forlade hjemmets trygge rammer til fordel for kontoret.

Salesforce meddeler i øvrigt, at selskabet kan måle sig til en produktivitetsforbedring på 16 procent som en direkte konsekvens af de mere fleksible forhold.

Især de helt unge medarbejdere – der hører til i den såkaldte Generation Z – savner at komme tilbage til kontoret, lyder det fra Salesforce.

”Samarbejde og et fysisk sted at mødes er savnet; særligt blandt de helt unge i den såkaldte Generation Z, der ønsker at arbejde kontoret dobbelt så ofte som de såkaldte babyboomere og Generation Y”, lyder det fra selskabets danske landechef, Jacques Soelberg.

Læs også:

Dansk Salesforce-boss ruster selskabet til fremtiden: "Vi har gennemført den største reorganisering nogensinde"

Salesforce Danmark indleder rekrutterings-offensiv: "Det bliver den mest markante satsning, vi har lavet i Danmark nogensinde"

Salesforce brager igennem corona-krisen - med Norden i front

Salesforces omsætning i Norden brager op med over 40 procent - og det er der gode grunde til, fortæller direktør Jacques Soelberg

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S