Advarer virksomheder mod at koble på Center for Cybersikkerhed: "Man skal aflevere en masse data, som lander hos en efterretningstjeneste"

Mere end 50 virksomheder overvejer i disse dage at lade Center for Cybersikkerhed komme helt ind i virksomhedens dataruller. Men det fraråder it-sikkerhedsmanden Peter Kruse. "Selve konstruktionen er grundlæggende er forkert. Man skal sætte et system op, der fungerer og ikke har kommercielle eller efterretningsmæssige interesser," siger han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Peter Kruse advarer mod at levere data til Center for Cybersikkerhed.
  • Læs hvad Peter Kruse anbefaler som alternativ.
955
5 min
Virksomheder, der overvejer at blive en del af Center for Cybersikkerheds gratis overvågningstjeneste, bør søge alternative mulighed, advarer it-sikkerhedsekspert og stifter af sikkerhedsvirksomheden CSIS, Peter Kruse.

Verden har inden for de seneste fem måneder været vidne til to kolossale cyberangreb, der hver har været målrettet og kompromitteret virksomheder over hele verden.

Herhjemme har det fået over 50 danske virksomheder til at overveje at koble sig på den digitale forsvarsenhed Center for Cybersikkerheds såkaldte sensornetværk, der opsamler data fra netværks-medlemmerne og analyserer det for skadeligt kode eller anden aktivitet.

Læs også: Over 50 virksomheder overvejer at koble sig på CFCS' overvågningstjeneste efter hackerangreb

Men Peter Kruse advarer mod at ty til denne gratis statsløsning.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job