20 procent af de voksne danskere er blevet udsat for digitale overgreb - og mange har svært ved at gøre noget ved det

Hver femte voksne dansker har været udsat for digitale krænkelser, viser en ny undersøgelse. Næsten hver sjette offer savner hjælp til at gøre noget ved det.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Digitale overgreb fylder godt i medielandskabet, og nu viser en ny undersøgelse, at omfanget af digitale krænkelser er ganske markant.

Faktisk er det hver femte voksne dansker, som har oplevet digitale overgreb i en eller anden forstand. Eksempelvis deling af nøgenbilleder og identitetstyveri. Det viser en ny undersøgelse, som Norstat har gennemført for Telenor.

Mange af ofrene oplever desuden, at det er svært at få hjælp til at håndtere krænkelserne.

57 procent af dem, som svarer, at de har været udsat for digitale krænkelser, har ikke fået hjælp til at håndtere dem alle.

Og lidt mere end halvdelen af alle adspurgte mangler et sted at gå hen for at få gratis rådgivning om, hvordan de minimerer risikoen for at blive udsat for disse krænkelser, viser undersøgelsen.

Telenor lancerer nu et nyt initiativ for selskabets private mobilkunder kaldet NetSikker for at tage hånd om kundernes problemer med digitale krænkelser.

NetSikker giver adgang til juridisk assistance, hjælp til at identificere krænkeren, at tage dialog med de digitale platforme og få fjernet for eksempel nøgenbilleder eller lignende og hjælp til at kommunikere med politi og Datatilsynet på offerets vegne.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos