Det her er Googles første fitness-tracker: Luksus og sundhedsdata samles i et sted

Google og Fitbit er officielt ude med deres første fælles wellness- og fitness-tracker.

Artikel top billede

Mens Google er langt fra at være nogen debutant indenfor smartwatches, skulle der gå årevis, før selskabet fik kastet sig ud i de mindre og mere diskrete fitness-trackere.

Selskabets første af slagsen er teknisk heller ikke noget rendyrket Google-produkt, men nyeste tracker fra fitness- og wearable-specialisterne fra Fitbit, som Google erhvervede sig i en langvarig proces der trak fra sommeren 2020 til januar 2021.

Produktet lever under datterselskabets brand og hedder ’Fitbit Luxe’, hvor det sigter efter at både at have et livstils- og helse-appel.

Den lette wearable med indbygget skærm ryger i handlen denne uge til priser fra 1.199 kroner.

Data, træning og velvære

Selvom Fitbit Luxe ikke er meget større end et armbånd, gemmer den på en skærm der giver adgang til dine notifikationer fra mobilen samt wellness og fitness-funktioner.

Ud over at monitorere dagens aktiviteter, skaber Fitbit Luxe en log over din søvn, dine træningspas og dit stressniveau.

Dertil holder trackeren styr på en lang stribe sundhedstegn som puls, hvilepuls, åndedræt, hudtemperatur og iltmætning i blodet.

Selve driftstiden lyder på fem dag, hvorfor der skal regnes med et par opladninger af armbåndet i løbet af ugen.

Ens personlige udvikling vil kunne følges igennem Fitbit Premium-app, hvor detaljerede indsigter og mål kan samles. Med Fitbit Luxe følger seks måneders gratis abonnement – efterfølgende løber abonnementet op i 79 dollar per år.

Ti års lang proces

Fitbit Luxe er den første wearable fitness-tracker som Fitbit slipper løs under Googles ledelse. Søge- og annoncegiganten opkøb af wearable-pioneren kom først i hus i januar 2021.

Googles opkøb af selskabet blev forhalet med flere måneder, efter at både amerikanske og europæiske konkurrencemyndigheder ville granske Googles brug af Fitbit-brugernes data.

For at imødekomme de europæiske myndigheders krav, har Google indvilget ikke at benytte brugernes data i ti år, med mulighed for forlængelse i yderlige 10 år.

Til trods for både Google og Fitbits tidlige entré på wearable-markedet, har Apple i de seneste år domineret feltet med sine Watch smart-ure.

Ved at kombinere de to virksomheders indsats, er Google bedre rustet til at fravriste markedsandele fra Apple.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse