USA tager nu kampen op med ransomware og cyberangreb rettet mod kritisk infrastruktur

En ny amerikansk taskforce skal sikre USAs cybersikkerhed og sætte hårdt mod hårdt i ransomware-angreb.

Artikel top billede

Den amerikanske regering lægger nu an til en brede indsats, der skal sætte ind overfor ransomware-angreb. Bland andet skal en taskforce, der består af en blanding af FBI-agenter og anklagere fra det amerikanske justitsministerie nedsættes.

Denne taskforce bliver til i annerkendelse af den voksende cybertrussel mod særligt ransomwareangreb og angreb på vital infrastruktur.

Det skriver Associated Press.

Både før, men særligt under corona-pandemien, der har ramt USA hårdt, har ransomware-angreb lukket både hospitaltsfuktioner og skoleklasser ned.

Løsesumskravene fra de it-kriminelle grupper er store, og der har været eksempler på hackergrupper, der har ville have over 10 millioner dollar - over 60 millioner danske kroner.

”Ransomware kan have ødelæggende menneskelige og økonomiske konsekvenser,” skrev fungerende viceadvokat John Carlin i en personalemeddelelse, denne uge.

"Når kriminelle retter sig mod kritisk infrastruktur såsom hospitaler, forsyningsselskaber og kommunale netværk, bringer deres aktivitet amerikanernes sikkerhed og sundhed i fare."

Anklager flere for ransomwareangreb

Justitsministeriet har blandt andet rettet anklager mod to iranske statsborgere, for en ransomware-sag fra 2018, hvor bagmændenes ofre omfattede byerne Atlanta og Newark, New Jersey, og resulterede i tab på 30 millioner dollar.

Føderale anklagere har deusden beskyldt nordkoreanske computerprogrammørere for at have oprettet en global ransomwarekampagne med navnet WannaCry 2.0.

Over de sidste måneder har landets præsident Joe Biden også lagt an til at saktionere Rusland for dets rolle i SolarWinds-angrebet der særligt gik ud over amerikanske virksomheder og føderale statsorganer sidste år.

Disse sanktioner blev så indført i sidste uge, og finansministeriet hævdede i den forbindelse, at den russiske efterretningstjeneste havde muliggjort ransomware-angreb ved at uddanne og kriminelle hackere og yde dem særlig beskyttelse.

På baggrund af dette er taskforce rettet mod at forbedre afdelingens evne til at forstyrre ransomware-angreb og retsforfølge de hackere, der er ansvarlige for dem.

Et andet formål er at forbedre partnerskabet mellem den offentlige og private sektor, herunder ved at tilskynde firmaer, der rammes af ransomware, til at komme frem og rapportere angreb.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect