USA tager nu kampen op med ransomware og cyberangreb rettet mod kritisk infrastruktur

En ny amerikansk taskforce skal sikre USAs cybersikkerhed og sætte hårdt mod hårdt i ransomware-angreb.

Artikel top billede

Den amerikanske regering lægger nu an til en brede indsats, der skal sætte ind overfor ransomware-angreb. Bland andet skal en taskforce, der består af en blanding af FBI-agenter og anklagere fra det amerikanske justitsministerie nedsættes.

Denne taskforce bliver til i annerkendelse af den voksende cybertrussel mod særligt ransomwareangreb og angreb på vital infrastruktur.

Det skriver Associated Press.

Både før, men særligt under corona-pandemien, der har ramt USA hårdt, har ransomware-angreb lukket både hospitaltsfuktioner og skoleklasser ned.

Løsesumskravene fra de it-kriminelle grupper er store, og der har været eksempler på hackergrupper, der har ville have over 10 millioner dollar - over 60 millioner danske kroner.

”Ransomware kan have ødelæggende menneskelige og økonomiske konsekvenser,” skrev fungerende viceadvokat John Carlin i en personalemeddelelse, denne uge.

"Når kriminelle retter sig mod kritisk infrastruktur såsom hospitaler, forsyningsselskaber og kommunale netværk, bringer deres aktivitet amerikanernes sikkerhed og sundhed i fare."

Anklager flere for ransomwareangreb

Justitsministeriet har blandt andet rettet anklager mod to iranske statsborgere, for en ransomware-sag fra 2018, hvor bagmændenes ofre omfattede byerne Atlanta og Newark, New Jersey, og resulterede i tab på 30 millioner dollar.

Føderale anklagere har deusden beskyldt nordkoreanske computerprogrammørere for at have oprettet en global ransomwarekampagne med navnet WannaCry 2.0.

Over de sidste måneder har landets præsident Joe Biden også lagt an til at saktionere Rusland for dets rolle i SolarWinds-angrebet der særligt gik ud over amerikanske virksomheder og føderale statsorganer sidste år.

Disse sanktioner blev så indført i sidste uge, og finansministeriet hævdede i den forbindelse, at den russiske efterretningstjeneste havde muliggjort ransomware-angreb ved at uddanne og kriminelle hackere og yde dem særlig beskyttelse.

På baggrund af dette er taskforce rettet mod at forbedre afdelingens evne til at forstyrre ransomware-angreb og retsforfølge de hackere, der er ansvarlige for dem.

Et andet formål er at forbedre partnerskabet mellem den offentlige og private sektor, herunder ved at tilskynde firmaer, der rammes af ransomware, til at komme frem og rapportere angreb.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    KMD A/S

    Cloud-løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste Android-ekspert?

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer til Online

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S