Udstilling: Flere øgler og 99 af verdens bedste naturfotos

Sidste års succesfulde udstilling af dinosaurskeletter på Statens Naturhistoriske Museum fortsætter i år, og denne gang gør både naturfotos og en lille ny T. rex de store øgler selskab.

Artikel top billede

I år løb den danske dyrefotograf og zoolog Mogens Trolle – der faktisk er ansat på museet – med prisen i kategorien ”Dyreportrætter” med et portræt af en næseabe fra Borneo.

Udstillingen Dinosaurernes konge på Statens Naturhistoriske Museum blev en bragende succes i 2020, hvilket måske ikke kom som den store overraskelse.

For det er trods alt ikke hver dag, man får chancen for at se skelettet af en fuldt udvokset rovøgle eller stå ansigt til ansigt med det enorme kranium fra en Triceratops.

Men i år får Tyranossaurus rex-skelettet og en lille håndfuld andre dinosaurer i museets særudstillingen selskab af kraniet fra en syv år gammel T. rex, ligesom særudstillingen fortsætter året ud.

Der er dog mere at komme efter på museet – uanset om man har fået øgler nok eller måske benytter chancen for at hilse på dem én gang til.

For samtidig med at Statens Naturhistoriske Museum slog dørene op den 21. april, får udstillingen Wildlife Photographer of the Year premiere samme sted.

Her kan man se de 99 bedste billeder fra årets udgave af den internationale konkurrence, som Natural History Museum i London afholder.

I år løb den danske dyrefotograf og zoolog Mogens Trolle – der faktisk er ansat på museet – med prisen i kategorien ”Dyreportrætter” med et portræt af en næseabe fra Borneo.

Dette foto og de 98 andre billeder i udstillingen kan ses i stort format på udstillingen, der er åben til den 29. august.

Læs mere om udstillingerne og bestil billetter her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job