Nu kommer Linux til din bil: Red Hat er ude med dedikeret styresystem til bilen

Skal din næste bil have Linux ombord? Det vil open-source specialisterne fra Red Hat gerne stå for.

Artikel top billede

Den første afart af Linux til en bil, står Volvos Polestar 2 for med sin Android Automotive ombord.

Endnu en software-gigant melder sig ind i kampen om at styre din næste bil.

Denne uge er det Linux-specialisterne fra Red Hat, der i partnerskab med industrispecialisten Exida byder ind med et særligt styresystem til biler.

En særligt skræddersyet variant af open-source styresystemet slippes nu løs for at indgå i de stadigt mere opkoblede biler og deres infotainment-systemer.

Med styresystemet følger en ISO 26262-certificering, som skal imødekomme funktionelle krav til elektroniske system i køretøjer.

Det nye styresystem sigter efter at tilbyde øget fleksibilitet til det automobile software-økosystem og give bilproducenter mulighed for at fokusere på køreoplevelsen bygget ovenpå det fundament som Red Hat Linux tilbyder.

Det nye styresystem vil konkurrere med anden bil-software som Googles Android Automotive, som også forbinder bilen og dennes infotainment system til internettet samt et helt økosystem af apps.

Den første med bil Googles styresystem ombord bliver Volvos Polestar 2.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S