Virksomheder i dansk landsdel halter voldsomt bagud på digitalisering

Digitaliseringen halter alvorligt efter blandt de mindre virksomheder i Region Syddanmark. Halvdelen af de små og mellemstore virksomheder er karakteriseret som 'lavt digitaliseret.'

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Selvom digitaliseringen er blevet accelereret voldsomt i løbet af det seneste år, så står det skidt til blandt de mindre virksomheder i Region Syddanmark.

Halvdelen af de små og mellemstore virksomheder i regionen har et lavt digitaliseringsniveau. Det viser en undersøgelse fra Erhvervshus Fyn og Erhvervshus Sydjylland, der tilsammen dækker Region Syddanmark.

Værst ser det ud i Sydjylland, hvor det er 51 procent af virksomhederne, der er lavt digitaliseret. Lidt bedre går det med digitaliseringen på Fyn. Her lyder tallet på 41 procent.

Undersøgelsen, der er foretaget blandt 965 virksomheder, viser endda at digitaliseringen er fladet i løbet af de seneste tre år.

Antallet af virksomheder, der er lavt digitaliserede er nemlig faldet med fem procentpoint siden 2018.

Det sker selvom virksomhederne samtidig vurderer, at barriererne for rent faktisk at blive digital er sænket markant i forhold til 2018.

Adgangen til spicalister inden for it er den største barriere for virksomhederne, men det problem er kraftigt forbedret på to år.

Meget nemmere adgang til digitalisering

I 2018 svarede 22 procent, at adgangen til kvalificeret arbejdskraft var et problem for at digitalisere virksomheden. I dag er det kun 11 procent, der oplever det som en begrænsning.

Derfor opfordrer de to erhvervshuse bag undersøgelsen, at virksomhederne i Syddanmark slår til nu.

"Digitale teknologier og processer er virksomhedernes vej til bl.a. kriserobusthed og muligheder for eksport og vækst. Dermed er det en af de mest effektive veje til at sikre, at Fyn og Syddanmark ikke halter bagud," siger borgmester i Nyborg Kommune, Kenneth Muhs (V), der er formand for Erhvervshus Fyn og tilføjer:

"Det er derfor afgørende, at de syddanske virksomheder sætter mere turbo på deres digitalisering, og vores nye undersøgelse viser tydeligt, at de oplever langt færre barrierer for digitalisering end tidligere. Så vinduet er åbent nu."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S