Flere købere og sælgere har givet eBay 18 milliarder kroner i omsætning i første kvartal af 2021

eBays re-branding af sig selv har båret frugt, mener auktionsplatformens direktør. Virksomheden havde en omsætning på 18 milliarder kroner i årets første kvartalsregnskab.

Artikel top billede

Auktionsplatformen eBay har rapporteret bedre resultater end forventet indtjening i første kvartal af 2021.

Q1-regnskabet har afsløret en omsætning på tre milliarder (18 milliarder danske kroner) - en stigning på 42 procent i forhold til året før. I 2020s Q4-regnskab viste eBays omsætning 2,87 milliarder dollar.

Det skriver ZDnet.

Nettoindkomsten nåede 758 millioner dollar - 4,6 milliarder danske kroner.

Antallet af årlige aktive købere steg med 7 procent på tværs af eBays platforme - det giver i alt 187 millioner dollar. Årlige aktive sælgere på platformene voksede med 8 procent svarende til 20 millioner dollar.

"Vi leverede endnu et stærkt kvartal for virksomheden og en fremragende start på året for vores købere og sælgere," kommenterede eBays administrerende direktør Jamie Iannone.

"Vi genererede en enorm volumen og indtjening med en omsætningsvækst, der har været den højeste siden 2005. I juli sidste år lagde jeg vores vision for en teknologisk ledet gen-branding af eBay, og vores resultater viser, at denne langsigtede strategi fungerer. Mens vi stadig har mere arbejde at gøre, er vi overbeviste om, at vi er på en vej med fortsat vækst i de kommende år. "

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S