Flere købere og sælgere har givet eBay 18 milliarder kroner i omsætning i første kvartal af 2021

eBays re-branding af sig selv har båret frugt, mener auktionsplatformens direktør. Virksomheden havde en omsætning på 18 milliarder kroner i årets første kvartalsregnskab.

Artikel top billede

Auktionsplatformen eBay har rapporteret bedre resultater end forventet indtjening i første kvartal af 2021.

Q1-regnskabet har afsløret en omsætning på tre milliarder (18 milliarder danske kroner) - en stigning på 42 procent i forhold til året før. I 2020s Q4-regnskab viste eBays omsætning 2,87 milliarder dollar.

Det skriver ZDnet.

Nettoindkomsten nåede 758 millioner dollar - 4,6 milliarder danske kroner.

Antallet af årlige aktive købere steg med 7 procent på tværs af eBays platforme - det giver i alt 187 millioner dollar. Årlige aktive sælgere på platformene voksede med 8 procent svarende til 20 millioner dollar.

"Vi leverede endnu et stærkt kvartal for virksomheden og en fremragende start på året for vores købere og sælgere," kommenterede eBays administrerende direktør Jamie Iannone.

"Vi genererede en enorm volumen og indtjening med en omsætningsvækst, der har været den højeste siden 2005. I juli sidste år lagde jeg vores vision for en teknologisk ledet gen-branding af eBay, og vores resultater viser, at denne langsigtede strategi fungerer. Mens vi stadig har mere arbejde at gøre, er vi overbeviste om, at vi er på en vej med fortsat vækst i de kommende år. "

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S