Flere købere og sælgere har givet eBay 18 milliarder kroner i omsætning i første kvartal af 2021

eBays re-branding af sig selv har båret frugt, mener auktionsplatformens direktør. Virksomheden havde en omsætning på 18 milliarder kroner i årets første kvartalsregnskab.

Artikel top billede

Auktionsplatformen eBay har rapporteret bedre resultater end forventet indtjening i første kvartal af 2021.

Q1-regnskabet har afsløret en omsætning på tre milliarder (18 milliarder danske kroner) - en stigning på 42 procent i forhold til året før. I 2020s Q4-regnskab viste eBays omsætning 2,87 milliarder dollar.

Det skriver ZDnet.

Nettoindkomsten nåede 758 millioner dollar - 4,6 milliarder danske kroner.

Antallet af årlige aktive købere steg med 7 procent på tværs af eBays platforme - det giver i alt 187 millioner dollar. Årlige aktive sælgere på platformene voksede med 8 procent svarende til 20 millioner dollar.

"Vi leverede endnu et stærkt kvartal for virksomheden og en fremragende start på året for vores købere og sælgere," kommenterede eBays administrerende direktør Jamie Iannone.

"Vi genererede en enorm volumen og indtjening med en omsætningsvækst, der har været den højeste siden 2005. I juli sidste år lagde jeg vores vision for en teknologisk ledet gen-branding af eBay, og vores resultater viser, at denne langsigtede strategi fungerer. Mens vi stadig har mere arbejde at gøre, er vi overbeviste om, at vi er på en vej med fortsat vækst i de kommende år. "

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S