Morgen-briefing: Dansk ‘Game of the Year’ kåret / TDC venter afgørelse i Østre Landsret i dag / Intel vil investere milliarder af kroner i Israel

Dansk ‘Game of the Year’ kåret. TDC venter afgørelse i Østre Landsret i dag. Intel vil investere milliarder af kroner i Israel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til ugens første morgen-briefing fra Computerworld.

Mandagens morgen-overblik er sammensat af din altid ærbødige morgen-vært, Dan Jensen.

Dansk ‘Game of the Year’ kåret

Det danskudviklede spil Deep Rock Galactic er blevet kåret til ‘Game of The Year’ og dermed det bedste spil, som den danske spil-branche har været i stand til at levere i år.

Det skete i sidste uge, da Spilprisen 2021 løb af stablen.

Deep Rock Galactic vandt også prisen som spillet med den bedste lyd-side og det bedste spil-design.

Deep Rock Galactic er udviklet af danske Ghost Ship Games og har ifølge DR indtjent mere end 300 millioner kroner. Spillet er blevet downloadet et par millioner gange.

Du kan læse mere om de nominerede og vinderne af Spilprisen 2021 her.

TDC venter afgørelse i Østre Landsret i dag

Østre Landsret afsiger i dag formodentlig dom i den store sag mod kapitalfondene Apax, Blackstone, KKR, Permira og Providence, der ejede TDC. samt den amerikanske it-virksomhed NetApp, som Skattestyrelsen har anlagt.

Sagen handler om, hvorvidt multinationale selskaber skal beskattes i Danmark, hvis de via Danmark kanaliserer penge videre til et andet land.

Skattestyrelsen mener, at selskaberne har ført udbytter og renter fra Danmark til udlandet via et net af selskaber og har rettet et samlet skattekrav på 6,8 milliarder kroner plus renter.

Sagerne har trukket ud i årevis, men en række domme fra EU-Domstolen i 2019 gav i årets begyndelse Skattestyrelsen blod på tanden igen.

Du kan læse mere om sagen her: Skat indleder kæmpesag mod tidligere ejere af TDC og amerikansk it-virksomhed

Intel vil investere milliarder af kroner i Israel

Intel vil investere yderligere 600 millioner dollar - omkring 3,7 milliarder kroner - i Israel.

Det meddelte Intel-topchef Pat Gelsinger under et en-dags besøg i landet forleden.

Intel vil således investere 400 millioner dollar i udbygning af det israelse selskab Mobileye, som Intel købte i 2017. Intel vil opbygge Mobileye til at blive selskabets R&D-hovedkvarter for udvikling af teknologi til selvkørende biler.

Yderligere 200 millioner dollar skal investeres i at bygge et R&D-center i Haifa med navnet IDC12, hvor Intel på sigt sigt vil beskæftige 6.000 medarbejdere.

Intel har i de senere år købt tre israelske selskaber - alle for solide beløb: Mobileye i 2017 for 15 milliarder dollar, AI-selskabet Habana i 2019 for to milliarder dollar og Moovit i fjor for en milliard dollar.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS