Skat indleder kæmpesag mod tidligere ejere af TDC og amerikansk it-virksomhed

Den amerikanske it-virksomhed Netapp og fem kapitalfonde, der ejede TDC, bliver nu trukket i retten for manglende betaling af skat.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Skattestyrelsen indleder kæmpe skattekrav mod fem store kapitalfonde, der tidligere ejede telekoncernen TDC, og den amerikanske it-virksomhed Netapp.

Det skriver Finans.

De to sager er kørt sammen og en del af en hel stribe sager mod multinationale selskaber, der ifølge Skattestyrelsen har ført udbytter og renter fra Danmark til udlandet gennem et net af selskaber.

Det samlede skattekrav er lige nu på 6,8 milliarder kroner plus renter.

Læs også: It-koks for milliarder af skattekroner spøger i statens samlede regnskab: "Hovedparten af pengene er et eller andet sted, men Skat kan ikke dokumentere, hvor de er"

Sagerne har trukket ud i årevis, men en række domme fra EU-Domstolen i 2019 har givet Skattestyrelsen blod på tanden igen.

I næste uge indleder Skattestyrelsen så sagen mod Netapp og kapitalfondene Apax, Blackstone, KKR, Permira og Providence, der ejede TDC.

Netapp mangler at betale 180 millioner kroner i skat af udbyttebetalinger, mens der i det ene af kravene mod kapitalfondene kræves en skattebetaling på knap en milliard kroner.

Skattestyrelsen har ifølge sin seneste opgørelse 150 igangværende sager, hvor af 48 er mod virksomheder.

Læs også: Skattesmæk: Skattestyrelsen sender krav til Avanade Danmark på 19 millioner kroner

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura