Claus Thorsgaard skal sætte gang i væksten som ny CEO: Her er hovedopgaverne som topchef i Luxion

Den tidligere Conscia-topchef Claus Thorsgaard skal nu sætte gang i væksten hos den danske it-virksomhed Luxion. "Luxion har et kæmpe uudnyttet potentiale. Ordrerne vælter ind ad døren uden en aktiv salgsindsats, så hvis vi begynder at fokusere på det, så skulle det gerne gå endnu bedre," siger den nye direktør til Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Claus Thorsgaard bliver direktør hos Luxion
  • Se hordan Claus Thorsgaard har forberedt samarbejdet med de to stiftere
  • Hvad Claus Thorsgaards plan for Luxion er
684
3:30 min
Claus Thorsgaard skal sætte væksten i system hos det danske softwareselskab Luxion, hvor ordrerne ifølge den nye direktør, allerede vælter ind ad døren.

Onsdag kunne selskabet præsentere den tidligere Conscia-boss som ny direktør i virksomheden.

Det sker to måneder efter, Thorsgaard blev fyret fra sin stilling som CEO hos den danske milliardvirksomhed Conscia.

Fremover skal han i stedet lede den aarhusianske virksomhed Luxion, der udvikler 3D-renderingssoftware, som anvendes til produktdesign.

“Jeg synes, at det er en utrolig spændende virksomhed. De har et produkt, der er global markedsleder inden for produktdesign. Det er en klassisk historie om to software-ingeniører, der bruger alt deres tid på at udvikle et produkt, og derfor ikke har haft interessen for eller investeret så meget i salget,” fortæller Claus Thorsgaard til Computerworld.

Læs også: Tidligere Conscia-chef Claus Thorsgaard bliver ny CEO for Luxion med 50 medarbejdere

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect