Claus Thorsgaard skal sætte gang i væksten som ny CEO: Her er hovedopgaverne som topchef i Luxion

Den tidligere Conscia-topchef Claus Thorsgaard skal nu sætte gang i væksten hos den danske it-virksomhed Luxion. "Luxion har et kæmpe uudnyttet potentiale. Ordrerne vælter ind ad døren uden en aktiv salgsindsats, så hvis vi begynder at fokusere på det, så skulle det gerne gå endnu bedre," siger den nye direktør til Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Claus Thorsgaard bliver direktør hos Luxion
  • Se hordan Claus Thorsgaard har forberedt samarbejdet med de to stiftere
  • Hvad Claus Thorsgaards plan for Luxion er
684
3:30 min
Claus Thorsgaard skal sætte væksten i system hos det danske softwareselskab Luxion, hvor ordrerne ifølge den nye direktør, allerede vælter ind ad døren.

Onsdag kunne selskabet præsentere den tidligere Conscia-boss som ny direktør i virksomheden.

Det sker to måneder efter, Thorsgaard blev fyret fra sin stilling som CEO hos den danske milliardvirksomhed Conscia.

Fremover skal han i stedet lede den aarhusianske virksomhed Luxion, der udvikler 3D-renderingssoftware, som anvendes til produktdesign.

“Jeg synes, at det er en utrolig spændende virksomhed. De har et produkt, der er global markedsleder inden for produktdesign. Det er en klassisk historie om to software-ingeniører, der bruger alt deres tid på at udvikle et produkt, og derfor ikke har haft interessen for eller investeret så meget i salget,” fortæller Claus Thorsgaard til Computerworld.

Læs også: Tidligere Conscia-chef Claus Thorsgaard bliver ny CEO for Luxion med 50 medarbejdere

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S