Claus Thorsgaard skal sætte gang i væksten som ny CEO: Her er hovedopgaverne som topchef i Luxion

Den tidligere Conscia-topchef Claus Thorsgaard skal nu sætte gang i væksten hos den danske it-virksomhed Luxion. "Luxion har et kæmpe uudnyttet potentiale. Ordrerne vælter ind ad døren uden en aktiv salgsindsats, så hvis vi begynder at fokusere på det, så skulle det gerne gå endnu bedre," siger den nye direktør til Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Claus Thorsgaard bliver direktør hos Luxion
  • Se hordan Claus Thorsgaard har forberedt samarbejdet med de to stiftere
  • Hvad Claus Thorsgaards plan for Luxion er
684
3:30 min
Claus Thorsgaard skal sætte væksten i system hos det danske softwareselskab Luxion, hvor ordrerne ifølge den nye direktør, allerede vælter ind ad døren.

Onsdag kunne selskabet præsentere den tidligere Conscia-boss som ny direktør i virksomheden.

Det sker to måneder efter, Thorsgaard blev fyret fra sin stilling som CEO hos den danske milliardvirksomhed Conscia.

Fremover skal han i stedet lede den aarhusianske virksomhed Luxion, der udvikler 3D-renderingssoftware, som anvendes til produktdesign.

“Jeg synes, at det er en utrolig spændende virksomhed. De har et produkt, der er global markedsleder inden for produktdesign. Det er en klassisk historie om to software-ingeniører, der bruger alt deres tid på at udvikle et produkt, og derfor ikke har haft interessen for eller investeret så meget i salget,” fortæller Claus Thorsgaard til Computerworld.

Læs også: Tidligere Conscia-chef Claus Thorsgaard bliver ny CEO for Luxion med 50 medarbejdere

Annonce

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

KMD A/S

Business Analyst - Boligbeskatning

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Architect

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S