Teleankenævnet: Teleselskaber i Danmark har lov til at afvise sommerhus-ejere med bopæl i udlandet

Dansk adresse, NemID, NemKonto, cpr-nummer og indkomst i Danmark er ikke nok til at give udlandsdansker bredbåndsmuligheder i sommerhuset.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Kristian Brasen)

Udlandsdanskere kan ikke regne med at kunne koble sig op med bredbånd i eget hus.

Det fastslår en dom fra Teleankeankenævnet, hvor en bredbåndsudbyder får medhold i en klage, som en udlandsdansker har indbragt overfor nævnet.

Her klagede den danske statsborger, der er bosat i Frankrig, over at han ikke kan tegne bredbåndsabonnement til sit sommerhus hos nogen dansk teleudbyder, heriblandt Telia Danmark, som klagen er rettet imod.

Telia begrunder sin afvisning overfor nævnet med risici og udfordringer forbundet med blandt andet muligheden for inddrivelse ved manglende betaling og eventuel retsforfølgning af kunder uden dansk bopælsadresse.

Denne afvisning finder Teleankenævnet som begrundet, selvom det anføres, at der i en bekendtgørelse om slutbrugerrettigheder på teleområdet henvises til at:

”Udbydere af elektroniske kommunikationsnet eller -tjenester må ikke anvende forskellige krav eller generelle betingelser for slutbrugernes adgang til eller brug af net eller tjenester 3 af grunde, der vedrører slutbrugernes nationalitet, bopælssted eller hovedforretningssted, medmindre en sådan forskellig behandling er objektivt begrundet.”

I nævnets afgørelse noteres det specifikt at hensynet til udfordringer med inddrivelse og retsforfølgning for Telia Danmark udgør netop en sådan objektiv begrundelse.

Den berørte sommerhusejer har i sin klage specificeret, at han har NemID, NemKonto i Danske Bank, cpr-nummer og indkomster i Danmark der kunne indgå i en eventuel kreditvurdering.

Afgørelsen kan læses her.

Læs også: Erhvervsstyrelsen fastslår: TDC har lov til konstant at logge din smartphone

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job