Teleankenævnet: Teleselskaber i Danmark har lov til at afvise sommerhus-ejere med bopæl i udlandet

Dansk adresse, NemID, NemKonto, cpr-nummer og indkomst i Danmark er ikke nok til at give udlandsdansker bredbåndsmuligheder i sommerhuset.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Kristian Brasen)

Udlandsdanskere kan ikke regne med at kunne koble sig op med bredbånd i eget hus.

Det fastslår en dom fra Teleankeankenævnet, hvor en bredbåndsudbyder får medhold i en klage, som en udlandsdansker har indbragt overfor nævnet.

Her klagede den danske statsborger, der er bosat i Frankrig, over at han ikke kan tegne bredbåndsabonnement til sit sommerhus hos nogen dansk teleudbyder, heriblandt Telia Danmark, som klagen er rettet imod.

Telia begrunder sin afvisning overfor nævnet med risici og udfordringer forbundet med blandt andet muligheden for inddrivelse ved manglende betaling og eventuel retsforfølgning af kunder uden dansk bopælsadresse.

Denne afvisning finder Teleankenævnet som begrundet, selvom det anføres, at der i en bekendtgørelse om slutbrugerrettigheder på teleområdet henvises til at:

”Udbydere af elektroniske kommunikationsnet eller -tjenester må ikke anvende forskellige krav eller generelle betingelser for slutbrugernes adgang til eller brug af net eller tjenester 3 af grunde, der vedrører slutbrugernes nationalitet, bopælssted eller hovedforretningssted, medmindre en sådan forskellig behandling er objektivt begrundet.”

I nævnets afgørelse noteres det specifikt at hensynet til udfordringer med inddrivelse og retsforfølgning for Telia Danmark udgør netop en sådan objektiv begrundelse.

Den berørte sommerhusejer har i sin klage specificeret, at han har NemID, NemKonto i Danske Bank, cpr-nummer og indkomster i Danmark der kunne indgå i en eventuel kreditvurdering.

Afgørelsen kan læses her.

Læs også: Erhvervsstyrelsen fastslår: TDC har lov til konstant at logge din smartphone

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S