Teleankenævnet: Teleselskaber i Danmark har lov til at afvise sommerhus-ejere med bopæl i udlandet

Dansk adresse, NemID, NemKonto, cpr-nummer og indkomst i Danmark er ikke nok til at give udlandsdansker bredbåndsmuligheder i sommerhuset.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Kristian Brasen)

Udlandsdanskere kan ikke regne med at kunne koble sig op med bredbånd i eget hus.

Det fastslår en dom fra Teleankeankenævnet, hvor en bredbåndsudbyder får medhold i en klage, som en udlandsdansker har indbragt overfor nævnet.

Her klagede den danske statsborger, der er bosat i Frankrig, over at han ikke kan tegne bredbåndsabonnement til sit sommerhus hos nogen dansk teleudbyder, heriblandt Telia Danmark, som klagen er rettet imod.

Telia begrunder sin afvisning overfor nævnet med risici og udfordringer forbundet med blandt andet muligheden for inddrivelse ved manglende betaling og eventuel retsforfølgning af kunder uden dansk bopælsadresse.

Denne afvisning finder Teleankenævnet som begrundet, selvom det anføres, at der i en bekendtgørelse om slutbrugerrettigheder på teleområdet henvises til at:

”Udbydere af elektroniske kommunikationsnet eller -tjenester må ikke anvende forskellige krav eller generelle betingelser for slutbrugernes adgang til eller brug af net eller tjenester 3 af grunde, der vedrører slutbrugernes nationalitet, bopælssted eller hovedforretningssted, medmindre en sådan forskellig behandling er objektivt begrundet.”

I nævnets afgørelse noteres det specifikt at hensynet til udfordringer med inddrivelse og retsforfølgning for Telia Danmark udgør netop en sådan objektiv begrundelse.

Den berørte sommerhusejer har i sin klage specificeret, at han har NemID, NemKonto i Danske Bank, cpr-nummer og indkomster i Danmark der kunne indgå i en eventuel kreditvurdering.

Afgørelsen kan læses her.

Læs også: Erhvervsstyrelsen fastslår: TDC har lov til konstant at logge din smartphone

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S