Telia i fiber-offensiv: Udvider med 225.000 husstande i Danmark

Telia udvider nu sin fiberdækning i Danmark med 225.000 husstande som resultat af en ny aftale med TDC. Derved er teleselskabet oppe og dække 1,5 millioner danske hjem.

Artikel top billede

(Foto: Finaleyes / Finaleyes Peter Theglev)

Telia udvider sin fiberdækning til yderligere 225.000 husstande.

Dette muliggøres efter en ny aftale, som Telia er indgået med TDC, hvor teleselskabet får adgang til TDC Nets fiberinfrastruktur.

Derved dækker Telia mere end en halv millioner husstande med fiber og halvanden million husstande, når coax-forbindelser tælles med, oplyser selskabet.

”En hurtig og stabil internetforbindelse har høj prioritet hos danske familier, og vi er glade for, at vi med vores nye udvidede dækning kan levere fiberdækning til endnu flere danske hjem,” siger Lone Kyhl Hendriksen, direktør for privatforretningen i Telia.

Udvidelsen på fibernettet ligger i tråd med selskabets strategi om at levere mobil, internet, tv og streaming til familiesegmentet, lyder det.

Telia TV er ligeledes en del af den seneste offensiv. Derfor skydes den seneste kampagne i gang med tilbud på begge dele.

”Vi ved, at familierne rigtig gerne vil have det nemt og enkelt, og de ønsker at samle deres løsninger ét sted. For at understrege, at vi faktisk kan levere hele pakken til familierne, lancerer vi en kampagne, hvor der følger tre måneders gratis Telia TV med, hvis man bestiller bredbånd hos os,” siger Lone Kyhl Hendriksen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S