Telia i fiber-offensiv: Udvider med 225.000 husstande i Danmark

Telia udvider nu sin fiberdækning i Danmark med 225.000 husstande som resultat af en ny aftale med TDC. Derved er teleselskabet oppe og dække 1,5 millioner danske hjem.

Artikel top billede

(Foto: Finaleyes / Finaleyes Peter Theglev)

Telia udvider sin fiberdækning til yderligere 225.000 husstande.

Dette muliggøres efter en ny aftale, som Telia er indgået med TDC, hvor teleselskabet får adgang til TDC Nets fiberinfrastruktur.

Derved dækker Telia mere end en halv millioner husstande med fiber og halvanden million husstande, når coax-forbindelser tælles med, oplyser selskabet.

”En hurtig og stabil internetforbindelse har høj prioritet hos danske familier, og vi er glade for, at vi med vores nye udvidede dækning kan levere fiberdækning til endnu flere danske hjem,” siger Lone Kyhl Hendriksen, direktør for privatforretningen i Telia.

Udvidelsen på fibernettet ligger i tråd med selskabets strategi om at levere mobil, internet, tv og streaming til familiesegmentet, lyder det.

Telia TV er ligeledes en del af den seneste offensiv. Derfor skydes den seneste kampagne i gang med tilbud på begge dele.

”Vi ved, at familierne rigtig gerne vil have det nemt og enkelt, og de ønsker at samle deres løsninger ét sted. For at understrege, at vi faktisk kan levere hele pakken til familierne, lancerer vi en kampagne, hvor der følger tre måneders gratis Telia TV med, hvis man bestiller bredbånd hos os,” siger Lone Kyhl Hendriksen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS