Telia i fiber-offensiv: Udvider med 225.000 husstande i Danmark

Telia udvider nu sin fiberdækning i Danmark med 225.000 husstande som resultat af en ny aftale med TDC. Derved er teleselskabet oppe og dække 1,5 millioner danske hjem.

Artikel top billede

(Foto: Finaleyes / Finaleyes Peter Theglev)

Telia udvider sin fiberdækning til yderligere 225.000 husstande.

Dette muliggøres efter en ny aftale, som Telia er indgået med TDC, hvor teleselskabet får adgang til TDC Nets fiberinfrastruktur.

Derved dækker Telia mere end en halv millioner husstande med fiber og halvanden million husstande, når coax-forbindelser tælles med, oplyser selskabet.

”En hurtig og stabil internetforbindelse har høj prioritet hos danske familier, og vi er glade for, at vi med vores nye udvidede dækning kan levere fiberdækning til endnu flere danske hjem,” siger Lone Kyhl Hendriksen, direktør for privatforretningen i Telia.

Udvidelsen på fibernettet ligger i tråd med selskabets strategi om at levere mobil, internet, tv og streaming til familiesegmentet, lyder det.

Telia TV er ligeledes en del af den seneste offensiv. Derfor skydes den seneste kampagne i gang med tilbud på begge dele.

”Vi ved, at familierne rigtig gerne vil have det nemt og enkelt, og de ønsker at samle deres løsninger ét sted. For at understrege, at vi faktisk kan levere hele pakken til familierne, lancerer vi en kampagne, hvor der følger tre måneders gratis Telia TV med, hvis man bestiller bredbånd hos os,” siger Lone Kyhl Hendriksen.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos