Apple afviste en million nye apps i 2020: Se de konkrete årsager her

Tech-giganten Apple afviste omkring en million nye apps, der søgte om at få plads i App Store sidste år. For første gang offentliggør Apple nu, hvorfor de mange apps røg på porten.

Artikel top billede

Apple gav afslag til næsten en million apps i 2020, der ønskede at få plads i App Store.

Nu offentliggør Apple for første gang de konkrete grunde til, at de mange apps aldrig blev en del af app-butikken.

Denne nyfundne gennemsigtighed er ifølge Reuters en reaktion fra Apples side på den verserende retssag mod Epic Games, hvor tusindvis af interne mails fra Apple er blevet offentliggjort.

Retssagen omhandler, hvorvidt tech-gigantens gebyr mod køb i App Store er fair. Lignende sager er desuden rejst mod Apple i England og på EU-plan af Margrethe Vestager.

Læs også: Apple risikerer bøde på 12 milliarder kroner i den tredje App Store-sag

Tech-giganten oplyser at have et system, hvor selskabet godkender hver enkelt af de 1,8 million apps, der i dag findes i butikken.

Dette sker for at beskytte iPhone-brugere mod svindel, malware og dårlige brugeroplevelser, skriver Reuters.

Herunder ses Apples offentliggjorte statistik over afvisninger i 2020.

  • Næsten en millon apps blev afvist, der blev indsendt for første gang.
  • Omkring en million app-opdateringer blev afvist.
  • 48.000 apps blev fjernet for at bruge "skjulte eller udokumenterede funktioner."
  • 150.000 apps blev fjernet, fordi de var spam eller kopierede en anden app.
  • 215.000 apps blev fjernet, fordi de indsamlede for meget brugerdata eller krænkede privatlivets fred på anden vis.
  • 95.000 apps blev fjernet for bedrageri, ofte fordi de ændrede sig efter Apples gennemgang til at blive en anden slags app. Dette inkluderer spilapps eller pornografi.
  • Apple fjernede 470.000 konti fra sit udviklerprogram på grund af bedrageri.

Læs også: Nye informationer om det største iPhone-hack nogensinde ser dagens lys: 128 millioner brugere blev ramt

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S