Apple afviste en million nye apps i 2020: Se de konkrete årsager her

Tech-giganten Apple afviste omkring en million nye apps, der søgte om at få plads i App Store sidste år. For første gang offentliggør Apple nu, hvorfor de mange apps røg på porten.

Artikel top billede

Apple gav afslag til næsten en million apps i 2020, der ønskede at få plads i App Store.

Nu offentliggør Apple for første gang de konkrete grunde til, at de mange apps aldrig blev en del af app-butikken.

Denne nyfundne gennemsigtighed er ifølge Reuters en reaktion fra Apples side på den verserende retssag mod Epic Games, hvor tusindvis af interne mails fra Apple er blevet offentliggjort.

Retssagen omhandler, hvorvidt tech-gigantens gebyr mod køb i App Store er fair. Lignende sager er desuden rejst mod Apple i England og på EU-plan af Margrethe Vestager.

Læs også: Apple risikerer bøde på 12 milliarder kroner i den tredje App Store-sag

Tech-giganten oplyser at have et system, hvor selskabet godkender hver enkelt af de 1,8 million apps, der i dag findes i butikken.

Dette sker for at beskytte iPhone-brugere mod svindel, malware og dårlige brugeroplevelser, skriver Reuters.

Herunder ses Apples offentliggjorte statistik over afvisninger i 2020.

  • Næsten en millon apps blev afvist, der blev indsendt for første gang.
  • Omkring en million app-opdateringer blev afvist.
  • 48.000 apps blev fjernet for at bruge "skjulte eller udokumenterede funktioner."
  • 150.000 apps blev fjernet, fordi de var spam eller kopierede en anden app.
  • 215.000 apps blev fjernet, fordi de indsamlede for meget brugerdata eller krænkede privatlivets fred på anden vis.
  • 95.000 apps blev fjernet for bedrageri, ofte fordi de ændrede sig efter Apples gennemgang til at blive en anden slags app. Dette inkluderer spilapps eller pornografi.
  • Apple fjernede 470.000 konti fra sit udviklerprogram på grund af bedrageri.

Læs også: Nye informationer om det største iPhone-hack nogensinde ser dagens lys: 128 millioner brugere blev ramt

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S