Apple risikerer bøde på 12 milliarder kroner i den tredje App Store-sag

De britiske myndigheder anklager Apple for at opkræve for mange penge fra omkring 20 millioner britiske iPhone-brugere. Selskabet risikerer en bøde på over 12 milliarder kroner, mens selskabet samtidig kæmper med lignende sager i EU og USA.

Artikel top billede

Apple risikerer en bøde fra de britiske myndigheder på 1,5 milliarder pund. Det svarer til godt 12,8 milliarder danske kroner.

Den amerikanske it-gigant bliver anklaget i Storbritannien for at have taget overpris fra knap 20 milllioner britiske iPhone-brugere gennem App Store.

Det er den kontroversielle betalingsmetode gennem App Store, hvor selskabet opkræver 30 procent af købene, som endnu engang er centrum for hårde beskyldninger mod Apple.

Gebyret i App Store på 30 procent bliver i anklagen beskydt for at være "overdrevent" og "ulovligt." Kravet lyder derfor, at Apple skal kompensere sine kunder i Storbritannien for angiveligt at have krævet overpris gennem app-butikken.

Det skriver det amerikanske finansmedie Bloomberg.

Dermed vokser presset på Apples betalingsmodel. Anklagen er den tredje storstilede retssag mod Apple i løbet af få uger.

Læs også: Højprofileret retssag afslører: Sådan forhandler Apple med Netflix, Facebook og Microsoft om vilkår i App Store

Anklagen kommer nemlig samtidig med, at Apple i disse uger kæmper i en storstilet retssag om netop anklager om overbetaling igennem App Store. Her er anklageren Epic Games, der står bag online-spillet Fortnite.

Derudover har EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager også anklaget selskabet for at misbruge sin position på markedet for mobilapps gennem App Store.

“Denne sag handler om den centrale rolle, som App Stores spiller i den
globale økonomi - især hvis der kun findes en enkelt app store i et
økosystem,” sagde den danske kommissær da hun fremlagde sagen.

Læs mere her: EU lægger sag an mod Apple for at tvinge musik-apps til at anvende Apples eget betalingssystem

Her kommer klagen oprindeligt fra musikstreaming-platformen Spotify. Det særlige ved begge selskaber er, at de to respektive apps er gratis at downloade i App Store. Derefter er selskaberne afhængige af såkaldt in-app purchase, hvor brugerne betaler for forskellige services for at bruge appen.

De køb kræver Apple skal foregå gennem App Store og dermed kan selskabet indkassere gebyret på 30 procent af hele omsætningen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,