Kina truer med gengæld mod Ericsson: Vil have Sverige til at fjerne Huaweis 5G-forbud

Hvis ikke de svenske myndigheder fjerner 5G-forbuddet mod Huawei, så vil Kina gøre gengæld mod Ericsson, lyder truslen.

Artikel top billede

Sverige får nu en sidste chance at fjerne forbuddet mod Huaweis deltagelse på det svneske 5G-marked.

Ellers vil Kina gøre gengæld mod rivalen Ericsson.

Det skriver Wall Street Journal.

Hvis truslen holder vand, så afhænger Ericssons deltagelse i den næste runde af Kinas ambitiøse 5G-udbygning af, om de svenske myndigheder tillader Huaweis deltagelse i 5G-ræset igen.

Ifølge mediet har Ericsson-topchefen Börje Ekholm opfordret de svenske myndigheder til at ophæve forbuddet mod Huawei.

Otte procent af Ericssons salg kommer fra Kina, samtidig med at hjemmemarkedet i det svenske kun udgør en procent af salget, fremgår det.

Den svenske beslutning om at udelukke Huawei blev vedtaget den 20. oktober af den svenske Post- og Telestyrelse. Siden har Huawei appeleret afgørelsen, der har været en tur rundt i det svenske retssystem.

Afgørelsen ved den svenske domstol forventes at lande i de kommende uger.

Læs også: Sverige forbyder kommende operatører at anvende udstyr fra Huawei og ZTE i kommende 5G-net

Denne advarsel til svenskerne er det seneste eksempel på, at Kina bruger sit hjemmemarked til at gøre gengæld mod fremmede nationer for at beskytte sine virksomheder og udenrigspolitiske interesser, skriver mediet.

Sidste år nedsatte Kina eksempelvis restriktioner mod import af australske vine, bøffer og andre varer efter, at Australien foretog en udelukkelse af Huawei og opfordrede til en undersøgelse af Beijings håndtering af pandemien.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg