Kina truer med gengæld mod Ericsson: Vil have Sverige til at fjerne Huaweis 5G-forbud

Hvis ikke de svenske myndigheder fjerner 5G-forbuddet mod Huawei, så vil Kina gøre gengæld mod Ericsson, lyder truslen.

Artikel top billede

Sverige får nu en sidste chance at fjerne forbuddet mod Huaweis deltagelse på det svneske 5G-marked.

Ellers vil Kina gøre gengæld mod rivalen Ericsson.

Det skriver Wall Street Journal.

Hvis truslen holder vand, så afhænger Ericssons deltagelse i den næste runde af Kinas ambitiøse 5G-udbygning af, om de svenske myndigheder tillader Huaweis deltagelse i 5G-ræset igen.

Ifølge mediet har Ericsson-topchefen Börje Ekholm opfordret de svenske myndigheder til at ophæve forbuddet mod Huawei.

Otte procent af Ericssons salg kommer fra Kina, samtidig med at hjemmemarkedet i det svenske kun udgør en procent af salget, fremgår det.

Den svenske beslutning om at udelukke Huawei blev vedtaget den 20. oktober af den svenske Post- og Telestyrelse. Siden har Huawei appeleret afgørelsen, der har været en tur rundt i det svenske retssystem.

Afgørelsen ved den svenske domstol forventes at lande i de kommende uger.

Læs også: Sverige forbyder kommende operatører at anvende udstyr fra Huawei og ZTE i kommende 5G-net

Denne advarsel til svenskerne er det seneste eksempel på, at Kina bruger sit hjemmemarked til at gøre gengæld mod fremmede nationer for at beskytte sine virksomheder og udenrigspolitiske interesser, skriver mediet.

Sidste år nedsatte Kina eksempelvis restriktioner mod import af australske vine, bøffer og andre varer efter, at Australien foretog en udelukkelse af Huawei og opfordrede til en undersøgelse af Beijings håndtering af pandemien.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S