Kina truer med gengæld mod Ericsson: Vil have Sverige til at fjerne Huaweis 5G-forbud

Hvis ikke de svenske myndigheder fjerner 5G-forbuddet mod Huawei, så vil Kina gøre gengæld mod Ericsson, lyder truslen.

Artikel top billede

Sverige får nu en sidste chance at fjerne forbuddet mod Huaweis deltagelse på det svneske 5G-marked.

Ellers vil Kina gøre gengæld mod rivalen Ericsson.

Det skriver Wall Street Journal.

Hvis truslen holder vand, så afhænger Ericssons deltagelse i den næste runde af Kinas ambitiøse 5G-udbygning af, om de svenske myndigheder tillader Huaweis deltagelse i 5G-ræset igen.

Ifølge mediet har Ericsson-topchefen Börje Ekholm opfordret de svenske myndigheder til at ophæve forbuddet mod Huawei.

Otte procent af Ericssons salg kommer fra Kina, samtidig med at hjemmemarkedet i det svenske kun udgør en procent af salget, fremgår det.

Den svenske beslutning om at udelukke Huawei blev vedtaget den 20. oktober af den svenske Post- og Telestyrelse. Siden har Huawei appeleret afgørelsen, der har været en tur rundt i det svenske retssystem.

Afgørelsen ved den svenske domstol forventes at lande i de kommende uger.

Læs også: Sverige forbyder kommende operatører at anvende udstyr fra Huawei og ZTE i kommende 5G-net

Denne advarsel til svenskerne er det seneste eksempel på, at Kina bruger sit hjemmemarked til at gøre gengæld mod fremmede nationer for at beskytte sine virksomheder og udenrigspolitiske interesser, skriver mediet.

Sidste år nedsatte Kina eksempelvis restriktioner mod import af australske vine, bøffer og andre varer efter, at Australien foretog en udelukkelse af Huawei og opfordrede til en undersøgelse af Beijings håndtering af pandemien.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S