IBM-boss: Chip-tørken tvinger os til genbrug og kunstigt teknologi-åndedræt

Chipmanglen er mærkbar over hele kloden, og nu melder IBM - en af verdens chipgiganter - sig i koret, der forudser, at mangelsituationen fortsætter i hvert fald to år. IBM vil derfor gribe til genbrug og skrue op for investeringer i ny produktionskapacitet.

Artikel top billede

Chipmanglen fylder gevaldigt for både teknologiproducenter verden over og for masser af brancher, som fremstiller produkter, hvor chips er en uundværlig del.

Og der går næsten ikke en dag uden nye meldinger om konsekvenser af mangelsituationen.

Nu melder topchefen for IBM, Jim Whitehurst, sig i koret, som forudser, at det vi gå nogle få år, før situationen bliver bedre. Det skriver BBC.

Krisen, som nogle har døbt ‘chipageddon’, betyder, at IBM nu vil ty til alternativer.

“Vi er nødt til at genbruge chips, og så må vi forlænge levetiden for visse computerteknologier. Desuden vil vi accelerere investeringer i ny produktionskapacitet”, siger Jim Whítehurst.

IBM udvikler selv chips og chipteknologier, men selve produktionen foretages på licens af selskaber som Intel, TSMC og Samsung.

Den aktuelle chipmangel skyldes en række omstændigheder - men først og fremmest corona-pandemien og en efterfølgende voldsomt stigende efterspørgsel på tv, spillekonsoller og andre fornødenheder til at tøjle kedsomheden under pandemien.

Tidligere har både Dell og B&O meldt ud, at de savner chips:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job