IBM-boss: Chip-tørken tvinger os til genbrug og kunstigt teknologi-åndedræt

Chipmanglen er mærkbar over hele kloden, og nu melder IBM - en af verdens chipgiganter - sig i koret, der forudser, at mangelsituationen fortsætter i hvert fald to år. IBM vil derfor gribe til genbrug og skrue op for investeringer i ny produktionskapacitet.

Artikel top billede

Chipmanglen fylder gevaldigt for både teknologiproducenter verden over og for masser af brancher, som fremstiller produkter, hvor chips er en uundværlig del.

Og der går næsten ikke en dag uden nye meldinger om konsekvenser af mangelsituationen.

Nu melder topchefen for IBM, Jim Whitehurst, sig i koret, som forudser, at det vi gå nogle få år, før situationen bliver bedre. Det skriver BBC.

Krisen, som nogle har døbt ‘chipageddon’, betyder, at IBM nu vil ty til alternativer.

“Vi er nødt til at genbruge chips, og så må vi forlænge levetiden for visse computerteknologier. Desuden vil vi accelerere investeringer i ny produktionskapacitet”, siger Jim Whítehurst.

IBM udvikler selv chips og chipteknologier, men selve produktionen foretages på licens af selskaber som Intel, TSMC og Samsung.

Den aktuelle chipmangel skyldes en række omstændigheder - men først og fremmest corona-pandemien og en efterfølgende voldsomt stigende efterspørgsel på tv, spillekonsoller og andre fornødenheder til at tøjle kedsomheden under pandemien.

Tidligere har både Dell og B&O meldt ud, at de savner chips:

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub