Michael Dell med dyster udmelding: Chipmanglen vil fortsætte i årevis

Den globale chip-krise kan vare flere år endnu, lyder det Michael Dell. Selvom nye fabrikker bygges med lynets hast, vil problemet ikke løses foreløbigt.

Artikel top billede

Den globale mangel på chips og komponenter vil vare nogle år.

Sådan lyder det fra Michael Dell, stifter og CEO i Dell Technologies.

"Manglen vil formentlig fortsætte nogle år. Selv hvis chip-fabrikker bygges over hele verden, vil det stadig tage noget tid," lyder det fra Dell-stifteren iføle Reuters.

Kloden over råbes der højt om mangel på essentielle chips, halvledere og andre elektroniske komponenter, som hardware-producenter har desperat brug for.

Pc-producenterne, herunder Dell, er i særdeleshed ramt af chip-tørken, der forværres af øget efterspørgsel på elektronik og USA's sanktioner mod kinesiske tech-selskaber.

Læs også: Chip-manglen får leveringstider til at eksplodere: Comm2ig opfordrer alle kunder til at bestille et halvt år i forvejen

Dell modtager årligt ordrer for 70 milliarder dollar, hvilket gør producenten til en af de vigtigste kunder for chip-producenterne, skriver Reuters. Men selskabet må alligevel betale producenterne forud for at sikre forsyningen.

Det samme budskab om krisens varighed kom fra Intels CEO, Pat Gelsinger, tidligere på måneden. Han regner også med, at der vil gå et par år inden, at sitautionen er normaliseret.

Selv arbejder Intel på at øge produktionen af mikrochips. Blandt andet med en planlagt opførsel af to kæmpefabrikker i USA.

”Vi har et par år endnu, før vi indhenter denne stigende efterspørgsel på tværs af alle aspekter af virksomheden,” siger Pat Gelsinger til CBS.

Læs mere her: Intels CEO: Der vil være chipmangel i flere år endnu

B&O ramt af chip-mangel

Herhjemme døjer hardware-producenter og -leverandører med den globale fornødenhed af komponenter.

De seneste uger har Computerworld beskrevet, hvordan danske selskaber såsom Atea, Comm2ig, RTX og Bang & Olufsen lider under chipmanglen.

Fællesnævneren er her, at leveringstiderne skubbes yderligere ud i fremtiden. For visse selskaber op til seks måneder.

Hos Bang & Olufsen har man eksempelvis nedsat en taskforce, der er i færd med at undersøge, hvordan man kan sammensætte indmaden i produkterne anderledes, så chipmanglen ikke rammer selskabet i en væsentlig grad fremover.

Det kan du læse mere om her: B&O hårdt ramt af chipmangel: Har nedsat taskforce og planlægger ændringer i flere produkter

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S