Michael Dell med dyster udmelding: Chipmanglen vil fortsætte i årevis

Den globale chip-krise kan vare flere år endnu, lyder det Michael Dell. Selvom nye fabrikker bygges med lynets hast, vil problemet ikke løses foreløbigt.

Artikel top billede

Den globale mangel på chips og komponenter vil vare nogle år.

Sådan lyder det fra Michael Dell, stifter og CEO i Dell Technologies.

"Manglen vil formentlig fortsætte nogle år. Selv hvis chip-fabrikker bygges over hele verden, vil det stadig tage noget tid," lyder det fra Dell-stifteren iføle Reuters.

Kloden over råbes der højt om mangel på essentielle chips, halvledere og andre elektroniske komponenter, som hardware-producenter har desperat brug for.

Pc-producenterne, herunder Dell, er i særdeleshed ramt af chip-tørken, der forværres af øget efterspørgsel på elektronik og USA's sanktioner mod kinesiske tech-selskaber.

Læs også: Chip-manglen får leveringstider til at eksplodere: Comm2ig opfordrer alle kunder til at bestille et halvt år i forvejen

Dell modtager årligt ordrer for 70 milliarder dollar, hvilket gør producenten til en af de vigtigste kunder for chip-producenterne, skriver Reuters. Men selskabet må alligevel betale producenterne forud for at sikre forsyningen.

Det samme budskab om krisens varighed kom fra Intels CEO, Pat Gelsinger, tidligere på måneden. Han regner også med, at der vil gå et par år inden, at sitautionen er normaliseret.

Selv arbejder Intel på at øge produktionen af mikrochips. Blandt andet med en planlagt opførsel af to kæmpefabrikker i USA.

”Vi har et par år endnu, før vi indhenter denne stigende efterspørgsel på tværs af alle aspekter af virksomheden,” siger Pat Gelsinger til CBS.

Læs mere her: Intels CEO: Der vil være chipmangel i flere år endnu

B&O ramt af chip-mangel

Herhjemme døjer hardware-producenter og -leverandører med den globale fornødenhed af komponenter.

De seneste uger har Computerworld beskrevet, hvordan danske selskaber såsom Atea, Comm2ig, RTX og Bang & Olufsen lider under chipmanglen.

Fællesnævneren er her, at leveringstiderne skubbes yderligere ud i fremtiden. For visse selskaber op til seks måneder.

Hos Bang & Olufsen har man eksempelvis nedsat en taskforce, der er i færd med at undersøge, hvordan man kan sammensætte indmaden i produkterne anderledes, så chipmanglen ikke rammer selskabet i en væsentlig grad fremover.

Det kan du læse mere om her: B&O hårdt ramt af chipmangel: Har nedsat taskforce og planlægger ændringer i flere produkter

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura