Michael Dell med dyster udmelding: Chipmanglen vil fortsætte i årevis

Den globale chip-krise kan vare flere år endnu, lyder det Michael Dell. Selvom nye fabrikker bygges med lynets hast, vil problemet ikke løses foreløbigt.

Artikel top billede

Den globale mangel på chips og komponenter vil vare nogle år.

Sådan lyder det fra Michael Dell, stifter og CEO i Dell Technologies.

"Manglen vil formentlig fortsætte nogle år. Selv hvis chip-fabrikker bygges over hele verden, vil det stadig tage noget tid," lyder det fra Dell-stifteren iføle Reuters.

Kloden over råbes der højt om mangel på essentielle chips, halvledere og andre elektroniske komponenter, som hardware-producenter har desperat brug for.

Pc-producenterne, herunder Dell, er i særdeleshed ramt af chip-tørken, der forværres af øget efterspørgsel på elektronik og USA's sanktioner mod kinesiske tech-selskaber.

Læs også: Chip-manglen får leveringstider til at eksplodere: Comm2ig opfordrer alle kunder til at bestille et halvt år i forvejen

Dell modtager årligt ordrer for 70 milliarder dollar, hvilket gør producenten til en af de vigtigste kunder for chip-producenterne, skriver Reuters. Men selskabet må alligevel betale producenterne forud for at sikre forsyningen.

Det samme budskab om krisens varighed kom fra Intels CEO, Pat Gelsinger, tidligere på måneden. Han regner også med, at der vil gå et par år inden, at sitautionen er normaliseret.

Selv arbejder Intel på at øge produktionen af mikrochips. Blandt andet med en planlagt opførsel af to kæmpefabrikker i USA.

”Vi har et par år endnu, før vi indhenter denne stigende efterspørgsel på tværs af alle aspekter af virksomheden,” siger Pat Gelsinger til CBS.

Læs mere her: Intels CEO: Der vil være chipmangel i flere år endnu

B&O ramt af chip-mangel

Herhjemme døjer hardware-producenter og -leverandører med den globale fornødenhed af komponenter.

De seneste uger har Computerworld beskrevet, hvordan danske selskaber såsom Atea, Comm2ig, RTX og Bang & Olufsen lider under chipmanglen.

Fællesnævneren er her, at leveringstiderne skubbes yderligere ud i fremtiden. For visse selskaber op til seks måneder.

Hos Bang & Olufsen har man eksempelvis nedsat en taskforce, der er i færd med at undersøge, hvordan man kan sammensætte indmaden i produkterne anderledes, så chipmanglen ikke rammer selskabet i en væsentlig grad fremover.

Det kan du læse mere om her: B&O hårdt ramt af chipmangel: Har nedsat taskforce og planlægger ændringer i flere produkter

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S