Hackergruppen bag Colonial-hack lukker ned med politiet lige i hælene

Hackergruppen DarkSide, der har stået bag det store hack af Colonial Pipeline i USA, er angiveligt ved at lukke ned og opløse sig selv.

Artikel top billede

Hackergruppen DarkSide lukker ned og opløser sig selv i kølvandet på det for gruppen meget succesfulde ransomware-angreb på den amerikanske forsynings-kæmpe Colonial Pipeline.

Hackerangrebet ramte benzin-forsyningerne til USA så alvorligt, at Colonial Pipeline hurtigt besluttede at udbetale de fem millioner dollar, som DarkSide havde krævet i ransom for at frigive de ramte systemer.

Colonial Pipeline åbnede for alle sine systemer og benzin-forsyningslinier onsdag i sidste uge efter at have været lukket ned i seks dage.

Men nu er det altså slut for DarkSide, skriver Wall Street Journal med henvisning til unanvgivne kilder i blandt andet it-sikkerhedsselskaber.

Ifølge avisen har DarkSides website, som bliver drevet fra et sted i Østeuropa, været utilgængelig siden torsdag i sidste uge.

Avisens kilder meddeler, at DarkSide lukker ned, fordi gruppen har mistet adgangen til den infrastruktur, som den anvender til sine angreb.

Dette er sket på grund af pres fra USA og politimyndigheder, hedder det.

Wall Street Journal peger på, at det ‘ikke er unormalt’ for ransomware-grupper som DarkSide at opløse sig selv for så senere at dukke op igen under andet navn.

Få overblikket over DarkSide-angrebet her:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS