Hackergruppen bag Colonial-hack lukker ned med politiet lige i hælene

Hackergruppen DarkSide, der har stået bag det store hack af Colonial Pipeline i USA, er angiveligt ved at lukke ned og opløse sig selv.

Artikel top billede

Hackergruppen DarkSide lukker ned og opløser sig selv i kølvandet på det for gruppen meget succesfulde ransomware-angreb på den amerikanske forsynings-kæmpe Colonial Pipeline.

Hackerangrebet ramte benzin-forsyningerne til USA så alvorligt, at Colonial Pipeline hurtigt besluttede at udbetale de fem millioner dollar, som DarkSide havde krævet i ransom for at frigive de ramte systemer.

Colonial Pipeline åbnede for alle sine systemer og benzin-forsyningslinier onsdag i sidste uge efter at have været lukket ned i seks dage.

Men nu er det altså slut for DarkSide, skriver Wall Street Journal med henvisning til unanvgivne kilder i blandt andet it-sikkerhedsselskaber.

Ifølge avisen har DarkSides website, som bliver drevet fra et sted i Østeuropa, været utilgængelig siden torsdag i sidste uge.

Avisens kilder meddeler, at DarkSide lukker ned, fordi gruppen har mistet adgangen til den infrastruktur, som den anvender til sine angreb.

Dette er sket på grund af pres fra USA og politimyndigheder, hedder det.

Wall Street Journal peger på, at det ‘ikke er unormalt’ for ransomware-grupper som DarkSide at opløse sig selv for så senere at dukke op igen under andet navn.

Få overblikket over DarkSide-angrebet her:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos