Jørn Larsen beholder 20 procent af alle aktier i Trifork efter børsnotering: “Jeg skal stadig kunne bevare en følelse af at være ejer”

Interview: Stifter og topchef i Trifork, Jørn Larsen, beholder 20 procent af ejerskabet, når selskabet går på børsen. Det gør han blandt andet for at sikre, at han stadig sidder på en god del af virksomheden, siger han til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvor mange aktier Jørn Larsen selv beholder efter børsnoteringen
  • Hvorfor det er vigtigt for den danske Trifork-stifter at han stadig er selskabet største aktionær
410
2:15 min
Jørn Larsen sætter sig på 20 procent af aktierne, når Trifork går på børsen.

Dermed fortsætter han fortsat med at være den største aktionær i selskabet, og kommer altså kun til at afgive en lille del af sit nuværende ejerskab i forbindelse med noteringen.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job